Microsofts køb af Navision godkendt

De britiske konkurrencemyndigheder har som de sidste besluttet at sige god for, at Microsoft køber Navision for 11 milliarder kroner. Dermed fik konkurrenten Sage ikke held til at bremse handlen.

Så skulle alt være på plads, så Microsofts køb af Navision kan gennemføres som planlagt, når købstilbuddet til aktionærerne udløber i dag.

De britiske konkurrencemyndigheder godkendte ifølge en meddelelse, som Microsoft har sendt til Københavns Fondsbørs, handlen i går klokken 16 dansk tid. Helt konkret har den britiske minister for handel og industri besluttet ikke at henvise transaktionen til den britiske konkurrence-kommission.

Allerede 11. juni besluttede den danske Konkurrencestyrelse ikke at henvise opkøbet til behandling i EU. Styrelsen mente ikke, at opkøbet skader konkurrencen på det danske marked for ERP-systemer, og det er i Danmark, at Navision har langt den højeste markedsandel.

Konkurrencestyrelsen oplyste i juni, at myndighederne i andre lande havde samme holdning til Navision-købet. Storbritannien var det sidste af de lande, som Microsoft selv har søgt godkendelse hos, til at godkende handlen.

Nederlag til konkurrent

Dermed står det klart, at den britiske Navision-konkurrent Sage Group ikke fik held til at forpurre handlen. Sage var ellers på rundtur til konkurrencemyndighederne i flere lande og EU for at vinde støtte til sit synspunkt om, at Microsofts dominans inden for styresystemer og kontorprogrammer giver virksomheden en unik mulighed for at bundle med Navisions ERP-produkter og dermed sætte sig på hele markedet.

Den danske Konkurrencestyrelse lovede at holde et vågent øje med, om det sker.

Microsoft betaler omkring 11 milliarder kroner for Navision. Aktionærerne kan selv vælge, om de vil have kontanter eller Microsoft-aktier i betaling. Dog skal Navision-stifterne, som tilsammen får 6,2 milliarder kroner, tage imod Microsoft-aktier. De danske skattemyndigheder har godkendt, at der ikke skal betales skat ved ombytning til aktier.

Microsofts køb er betinget af, at selskabet får mindst 90 procent af Navision-aktierne og derefter kan afnotere Navision fra fondsbørsen. Alt tyder på, at det sker, for alle de store aktionærer støtter opkøbet.


Vil du vide mere om Microsoft og Navision?
NewsScanner overvåger 300+ medier
Prøv gratis i 30 dage.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S