Tele- og fiberbranchen: Sådan skal bredbåndsudspil se ud

Regeringens store bredbåndsudspil er på trapperne. Læs her, hvad tele- og fiberbranchen venter sig.

Artikel top billede

Nu kommer regeringens nye bredbåndsudspil! Sådan har jungletrommerne gang på gang lydt de sidste par uger i tele- og fiberbranchen, men indtil videre forgæves.

"Erhvervs- og vækstministeriet oplyser, at bredbåndsudspillet bliver offentliggjort inden for kort tid," skriver ministeriet nu i et svar til Computerworld.

I mellemtiden er telebranchen og fiberbranchen dog ikke blege for at fortælle, hvad de forventer sig af udspillet.

Telebranchen vil have master på dagsordenen

Hos teleselskabernes brancheforening Telekommunikationsindustrien vil man have masteudfordringerne med kommunerne løst.

"Vi håber, at der bliver taget alvorligt fat om udfordringerne på masteområdet med mobiludbygningen i forhold til, hvordan kommuner og det offentlige i det hele taget kan bidrage til at fremme incitamenter til at investere i hele landet."

Sådan siger Jakob Willer, direktør i Telekommunikationsindustrien, der repræsenterer landets største teleselskaber på nær 3.

Det ønske kommer ikke overraskende efter et år, hvor uenigheder mellem teleselskaber og kommuner/stat med jævne mellemrum er blusset op om lejepriser på de grunde, mobilmasterne er placeret på.

Blandt andet er Bagmandspolitiet blevet inddraget i en sag, hvor kommuner beskyldes for at koordinere lejepriser på mastegrunden.

Uenighederne fik desuden TDC til at fjerne en mast i Guldborgssund kommune i protest mod den opskruede lejepris.

Helt konkret håber Jakob Willer på, at regeringen, udover lejepriserne, har kastet et blik på barriererne i forhold til kommunernes sagsbehandling.

Telebranchen har nemlig længe råbt højt om, at kommunernes lange sagsbehandlingstid er med til at trække udbygningen af mobilnettet i langdrag.

Sidst, men ikke mindst, ønsker teleindustrien, at mulighederne for at grave sammen på tværs af sektorer forbedres.

"Vi mener ikke, at man bør udstede nogen gravetilladelse i kongeriget Danmark, uden at man samtidig stiller krav om, at gravningen skal offentliggøres og med tilbud om, at dem, der vil grave med, kan grave med."

Ifølge EU går op til 80 procent af de samlede investeringer i bredbånd til anlæg af infrastruktur. Læs mere om det her.

Fiberbranchen har tre ønsker

Hos fiberbranchens talerør Dansk Energi vil øjnene søge efter tre punkter, når udspillet bliver offentliggjort: Upload-målsætning, konkurrencetiltag og kommunale tiltag.

"Vi håber selvfølgelig først og fremmest på en ambitiøs upload-målsætning og derefter på konkrete værktøjer, som kommuner kan tage i brug for at fremme bredbåndsudrulningen ude i landet."

Læser man, hvad regeringen skrev i sin opvarmning til digitaliseringsstrategien, er der håb at hente for fiberbranchen på dette punkt.

"Behov og muligheder for bredbåndsmålsætninger for eksempelvis upstream-hastigheder vil indgå i arbejdet med den kommende erhvervsrettede strategi for digital vækst," stod der nemlig i regeringens redegørelse fra sidste år, et budskab, der efterfølgende er blevet gentaget.   

Som så ofte før håber fiberbranchen også på bedre spilleregler for konkurrencen.

"Sidst, men ikke mindst, håber vi på, at der bliver set på konkurrencesituationen på det kabelbaserede bredbåndsområde," lyder det fra Mikael Bomholt Nielsen, konsulent i Dansk Energi.

Han nævner Ringkøbing-Skjern kommunes meget omdiskuterede fiberudbud sidste år som et eksempel på behovet for klarere retningslinjer for kommunernes fiberudrulning.

For eksempel såede TDC tvivl om lovligheden af udbuddet, der endte med at blive trukket tilbage af kommunen.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,