Tele- og fiberbranchen: Sådan skal bredbåndsudspil se ud

Regeringens store bredbåndsudspil er på trapperne. Læs her, hvad tele- og fiberbranchen venter sig.

Artikel top billede

Nu kommer regeringens nye bredbåndsudspil! Sådan har jungletrommerne gang på gang lydt de sidste par uger i tele- og fiberbranchen, men indtil videre forgæves.

"Erhvervs- og vækstministeriet oplyser, at bredbåndsudspillet bliver offentliggjort inden for kort tid," skriver ministeriet nu i et svar til Computerworld.

I mellemtiden er telebranchen og fiberbranchen dog ikke blege for at fortælle, hvad de forventer sig af udspillet.

Telebranchen vil have master på dagsordenen

Hos teleselskabernes brancheforening Telekommunikationsindustrien vil man have masteudfordringerne med kommunerne løst.

"Vi håber, at der bliver taget alvorligt fat om udfordringerne på masteområdet med mobiludbygningen i forhold til, hvordan kommuner og det offentlige i det hele taget kan bidrage til at fremme incitamenter til at investere i hele landet."

Sådan siger Jakob Willer, direktør i Telekommunikationsindustrien, der repræsenterer landets største teleselskaber på nær 3.

Det ønske kommer ikke overraskende efter et år, hvor uenigheder mellem teleselskaber og kommuner/stat med jævne mellemrum er blusset op om lejepriser på de grunde, mobilmasterne er placeret på.

Blandt andet er Bagmandspolitiet blevet inddraget i en sag, hvor kommuner beskyldes for at koordinere lejepriser på mastegrunden.

Uenighederne fik desuden TDC til at fjerne en mast i Guldborgssund kommune i protest mod den opskruede lejepris.

Helt konkret håber Jakob Willer på, at regeringen, udover lejepriserne, har kastet et blik på barriererne i forhold til kommunernes sagsbehandling.

Telebranchen har nemlig længe råbt højt om, at kommunernes lange sagsbehandlingstid er med til at trække udbygningen af mobilnettet i langdrag.

Sidst, men ikke mindst, ønsker teleindustrien, at mulighederne for at grave sammen på tværs af sektorer forbedres.

"Vi mener ikke, at man bør udstede nogen gravetilladelse i kongeriget Danmark, uden at man samtidig stiller krav om, at gravningen skal offentliggøres og med tilbud om, at dem, der vil grave med, kan grave med."

Ifølge EU går op til 80 procent af de samlede investeringer i bredbånd til anlæg af infrastruktur. Læs mere om det her.

Fiberbranchen har tre ønsker

Hos fiberbranchens talerør Dansk Energi vil øjnene søge efter tre punkter, når udspillet bliver offentliggjort: Upload-målsætning, konkurrencetiltag og kommunale tiltag.

"Vi håber selvfølgelig først og fremmest på en ambitiøs upload-målsætning og derefter på konkrete værktøjer, som kommuner kan tage i brug for at fremme bredbåndsudrulningen ude i landet."

Læser man, hvad regeringen skrev i sin opvarmning til digitaliseringsstrategien, er der håb at hente for fiberbranchen på dette punkt.

"Behov og muligheder for bredbåndsmålsætninger for eksempelvis upstream-hastigheder vil indgå i arbejdet med den kommende erhvervsrettede strategi for digital vækst," stod der nemlig i regeringens redegørelse fra sidste år, et budskab, der efterfølgende er blevet gentaget.   

Som så ofte før håber fiberbranchen også på bedre spilleregler for konkurrencen.

"Sidst, men ikke mindst, håber vi på, at der bliver set på konkurrencesituationen på det kabelbaserede bredbåndsområde," lyder det fra Mikael Bomholt Nielsen, konsulent i Dansk Energi.

Han nævner Ringkøbing-Skjern kommunes meget omdiskuterede fiberudbud sidste år som et eksempel på behovet for klarere retningslinjer for kommunernes fiberudrulning.

For eksempel såede TDC tvivl om lovligheden af udbuddet, der endte med at blive trukket tilbage af kommunen.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S