Ballade: Bestyrelsesfolk smidt ud af Telia-selskab

Myndigheder skrider ind og smider tre bestyrelsesmedlemmer på porten i Telia-selskab.

Artikel top billede

Læs også: Topchef stopper hos telegigant efter beskidt sag

For lidt over en måned siden trådte TeliaSoneras topchef Lars Nyberg tilbage i kølvandet på en speget sag med beskyldninger om bestikkelse og hvidvaskning af penge i den svenske telegigants aktiviteter i Uzbekistan. Læs mere om det her.

Men det er ikke kun i Uzbekistan, TeliaSonera stadig kæmper en kamp med sine udenlandske aktiviteter.

Det gælder også i det tyrkiske selskab Turkcell, hvor Telia gennem flere år har kæmpet en kamp om magten i selskabet, som Telia ejer 13 procent af.

I hvert fald har finansmyndighederne i Tyrkiet besluttet at gå ind og blande sig i bestyrelsessammensætningen i Tyrkiets største teleselskab, Turkcell, der er delvist ejet af Telia.  

3 bestyrelsesmedlemmer er blevet verfet ud og erstattet med tre såkaldt uafhængige medlemmer efter selskabets problemer med at overholde reglerne for god selskabsledelse, også kaldet corporate governance.

Det fremgår af en pressemeddelelse fra TeliaSonera.

Blokeres af ejer

Ifølge TeliaSonera kommer udskiftningen efter, at de tyrkiske finansmyndigheder gentagne gange har bedt Turkcell om at forøge antallet af uafhængige bestyrelsesmedlemmer og adlyde regler for god selskabsledelse.

Men det er ifølge TeliaSonera blevet blokeret af en anden ejer, Cukurova, der har udnyttet sin vetoret til at blokere for ændringerne i bestyrelsen.

Cukurova ejer ellers kun under en procent af aktiekapitalen i Turkcell.

"I lyset af det ikke er lykkedes Teliasonera at løse dødvandet i Turkcells bestyrelse, hilser vi myndighedernes beslutning velkommen. Vi ser myndighedernes initiativ som et skridt i retning af at sikre en god og effektiv ledelse, der vil gøre Turkcell i stand til at vækste selskabets lokale og regionale lederskab," udtaler Per Arne-Blomquist, der midlertidigt har overtaget posten efter Lars Nyberg.

"Vi vil nu fokusere på at foretage de handlinger, der er nødvendige for hurtigst muligt at få afholdt en generalforsamling, hvor aktionærerne kan godkende ændringerne i selskabets vedtægter, og hvor nye bestyrelsesmedlemmer kan blive valgt og finansielle forhold godkendt, så selskabet igen kan starte med at udbetale dividende igen, hvilket er alt for længe siden," lyder det fra Per-Arne Blomquist.

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Netværksarkitekt til Forsvarets Cyberdivision i Hvidovre eller Karup

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job