Columbus sælger små Navision-kunder

Det københavnske konsulenthus Conzern har købt Columbus IT Partners kunder på det lille Navision-system C5. Conzern overtager godt 2.000 nye kunder og 7 medarbejdere og har straks solgt den fynske og jyske del videre til Customize-IT.

Københavnske Conzern fordobler sin C5-forretning, mens århusianske Customize vokser 30 procent efter købet af alle C5-aktiviteter fra det børsnoterede Navision-hus Columbus IT Partner.

Dermed er konsolideringen i gang blandt de cirka 600 danske forhandlere af Microsoft Business Solutions C5 ? det tidligere Navision C5 ? der med omkring 45.000 aktive licenser er det mest udbredte system til økonomistyring på det danske marked.

It-konsulenthuset Conzern forventer, at overtagelsen vil løfte omsætningen fra 11 til 14 millioner kroner i år og forstærke selskabets position som et af markedets største.

- Det er ikke tit, at man får mulighed for at vokse så meget og så hurtigt, hvor det samtidigt passer godt ind i forretningen, siger Conzern-direktør Danny Fogel.

Større investering

Parterne er blevet enige om ikke at afsløre prisen, men Danny Fogel siger til Computerworld Online, at der er tale om en større investering. Alligevel forventer Conzern et overskud på en halv million kroner i det regnskabsår, der slutter 31. august.

De fleste C5-kunder er meget små virksomheder, og Columbus sælger for at satse på de større økonomisystemer. Inden for C5-systemer mener Danny Fogel, at konsolideringsbølgen vil fortsætte.

- Vi vil se nogle virksomheder slå sig sammen og købe op, mens andre vil stoppe helt. Lige akkurat på det her marked er der 600 forhandlere, så jeg tror, at konsolideringen vil skærpes yderligere, siger han.

Jylland og Fyn solgt fra

Conzern har efter opkøbet 15 ansatte. Med i aftalen fulgte også 560 C5-kunder i Jylland og på Fyn, og den del er sammen med to medarbejdere solgt videre til århusianske Customize-IT.

- Man skal være forholdsvis regional for at servicere kunderne optimalt, og det duer ikke, at der er tre til fire timers kørsel ud til kunden. Vi koncentrerer os om Storkøbenhavn og Sjælland, siger Danny Fogel.

I Århus betyder det en øjeblikkelig forøgelse af kundebasen med 30 procent for Customize-IT, og selskabet forventer, at omsætningen vil stige med 25 procent som følge af købet.

Både Conzern og Customize-IT er blandt de seks certificerede C5-partnere, der i 2002 overtog support-forretningen på C5 fra Microsoft Business Solutions.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT-frontdesk medarbejder til PET's IT Servicedesk

    Københavnsområdet

    Statens IT

    Teamleder til Indkøb og Licenser

    Københavnsområdet

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Telekommunikationsingeniør til Afdeling for Elektronisk Indhentning

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Platform Engineer med flair for MLOPS hos PET

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS