Løser problemer med it-arbejdsmiljø: River lokale ned

It-stress, lyd og lugt-gener hos it-afdelinger og varme fra et serverrum har udløst kritik og påtale til region. Se her, hvordan problemer er blevet løst.

Artikel top billede

Læs også: Elendigt arbejdsmiljø: It-afdelinger får påbud

It-afdelinger hos Region Midtjylland har fået påbud for dårligt arbejdsmiljø, afslørede et notat.

Men nu er tingene blev ordnet, forklarer regionen til Computerworld.

"Varmen i det omtalte lokale i Aarhus, som fik påbud, kom fra et serverrum i underetagen, som er ejet af en anden virksomhed, og dette lokale er blevet revet ned og der er blevet bygget om på matriklen," siger Lone Bekker fra Region Midtjylland. Hun er områdeleder i It og ledelsesrepræsentant i It's arbejdsmiljøkoordinatorteam.

Også andre steder er der kommet styr på tingene, oplyses det.

"I regionshuset i Horsens har vi helt konkret sat 14 forskellige indsatser i værk i en handleplan, som arbejdstilsynet også har fået," forklarer hun.

Også her var der nemlig problemer.

"Vi fik ansat tre ekstra medarbejdere i efteråret 2012 til at hjælpe med nogle midlertidige meget store supportopgaver, og vi etablerede i 2012 også 24syv support, hvor brugerne kan ringe og få support døgnet rundt på udvalgte opgaver, hvilket har hjulpet rigtig meget på arbejdspresset, som jo er blevet fordelt over hele døgnet frem for kun i dagstiden i hverdagene," forklarer Lone Bekker.

Stress, lyd og luft

Samtidig nedsatte man åbningstiden i dagstidssupporten med 2,5 timer om ugen.

"Derudover skal også nævnes, at vi har inddelt supporten i fire store geografiske teams, hvilket gjorde den samlede opgavemængde mere overskuelig for den enkelte medarbejder, og at vi snart har afsluttet implementering af EPJ, hvilket også kan mærkes ret markant hos supporten," forklarer hun videre.

Endelig har man lagt nogle brugeradministrationsopgaver ud til brugerne selv via en selvbetjeningsportal baseret på Novell Identity Manager, hvor brugerne selv kan oprette nye brugerID til nye ansatte.

Har bygget om

"I regionshuset i Horsens har vi i alle årene været meget opmærksomme på arbejdsmiljøet. Det er en ældre og faktisk meget smuk bygning, men den har sine begrænsninger, blandt andet med lyd og luft, hvor vi for nogle år siden installerede lyddæmpende materialer på vægge og lofter, og i 2012 i forbindelse med det omtalte påbud fik vi justeret vores ventilationssystem," forklarer Lone Bekker.

Hun oplyser videre, at it-afdelingen "ekstraordinært" tilbage i 2011 valgte at etablere et såkaldt arbejdsmiljøkoordinatorteam, som er et samarbejde mellem medarbejdere og ledere.

"I teamet sidder to medarbejdere, som er blevet valgt blandt vores arbejdsmiljørepræsentanter, samt undertegnede som ledelsesrepræsentant."

"Dette specialteam etablerede vi i 2011 netop for at styrke indsatserne omkring arbejdsmiljøet," udtaler Lone Bekker.

Region: Otte afskediget i 2012
Region Midtjylland var i medierne for nylig i forbindelse med en sag, hvor en større gruppe ansatte blev fyret, fordi de ikke havde de rigtige kompetencer.

Læs meget mere om den sag her.

I den forbindelse vil regionen nu gerne understrege, at der ikke er tale om, at der er blevet fyret 40 medarbejdere.

"Det har der aldrig været, og det er simpelthen en misforståelse skabt af pressen. Der er tale om otte medarbejdere, der blev afskediget i 2012," forklarer Lone Bekker.

"Udfordringerne omkring vores arbejdsmiljø har intet som helst med disse otte afskedigelser at gøre," understreger hun.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Andre events | København

Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

Sikkerhed | Aarhus C

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird