Kamera-mobil giver Alcatel dansk succes

Den franske mobilproducent Alcatel har for første gang vind i sejlene på det danske marked, hvor der på fem måneder er solgt et femcifret antal af modellerne 735 og 535. Alcatels formel på succes hedder en mobiltelefon med kamera til lave priser.

Den nyeste teknologi til en lav pris er franske Alcatels bud på at få en større del af det danske mobilmarked, der ellers domineres af Nokia.

Alcatel-modellerne 735 og 535 er solgt i et femcifret antal i Danmark de seneste fem måneder, og specielt topmodellen 735 har været et hit.

Tidligere har Alcatels andel af det danske mobiltelefonmarked skullet måles i promille eller i bedste fald få procent.

Mobilforhandleren Telekæden har rakt en stor del af de mange Alcatel-telefoner over disken, og her kan den avancerede mobiltelefon fås til 299 kroner, hvis man samtidigt indleverer sin gamle mobiltelefon.

- Vi præsenterer den som regel mellem fem andre produkter, og selv om vi har mobiltelefoner til en krone, så bliver den alligevel interessant på grund af kameraet. I den kampagneperiode, telefonen har været med, har den solgt på lige fod med de andre mærker, siger Flemming Skærbæk, indehaver af Telekæden i Slagelse.

Han er specielt tilfreds med, at Alcatel-telefonerne har en meget lav fejlprocent.

- Jeg tror, vi har haft én, der har været en til service, og jeg er dybt imponeret over, så mange vi hver dag sælger uden at sende dem til service, siger Flemming Skærbæk.

Den lave fejlprocent har overflødiggjort en af Alcatels helt store satsninger i Danmark - en ny garantiservice til forhandlerne. Som en lille fisk i det danske mobil-hav har Alcatel været nødt til at kæle lidt mere for forhandlerne for at få telefonerne ud i butikkerne på lige fod med modeller fra Nokia og Sony Ericsson.

- Vi har startet et servicekoncept, hvor vi inden for garantiperioden afhenter telefoner, der skal repareres. Forhandleren kan logge ind på en internetside og melde fejlen. Hvis de sætter et klik i afhentning, så henter vi telefonen næste dag og garanterer, at den er klar inden for to dage, siger marketingansvarlig Carsten Kure fra Alcatel i Danmark.

Han mener, at Alcatel med de nye mobiltelefoner har ramt en tone i udseendet, som falder bedre i de danske forbrugeres smag end tidligere. Samtidig understreger han selskabets fokus på at være konkurrencedygtig på prisen.

- Vores strategi er at putte telefoner på markedet med nye funktioner, når markedet er klar til det. Så kan det godt være, at vi ikke kommer med den nyeste teknologi som de allerførste. Men når forbrugerne er klar til det, så kommer vi med en telefon med alt det, forbrugerne efterspørger, til en lav pris, siger Carsten Kure.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse