Sonofon taber stort på trådløst netværk

Danmarks næststørste mobilselskab, Sonofon, kom ud af 2003 med et underskud. Det skyldes primært fejlslagne investeringer i den trådløse bredbåndsteknologi FWA, som teleoperatøren nu nedskriver med 195 millioner kroner.

Mobilselskabet Sonofons satsning på at sælge trådløst bredbånd til privatkunder er slået fejl, og det tvinger nu selskabet til at nedskrive investeringer i trådløs netværksteknologi med 195 millioner kroner.

Det fremgår af det Telenor-ejede selskabs netop offentliggjorte regnskab, som viser røde tal på bundlinjen for første gang siden 2000.

Sonofon vandt i december 2000 to licenser til teknologien, Fixed Wireless Access 3,5 GHz (FWA), som selskabet dengang regnede med, at både danske virksomheder og privatkunder ville kaste sig over.

Samlet pris: 300 mio. kr.
Men det trådløse eventyr er aldrig rigtigt begyndt, og det tvinger Sonofon til at nedskrive anlægsinvesteringer i FWA-teknologi afholdt i 2001 for 195 millioner kroner.

- Det er død-ærgeligt og en kostbar fejltagelse. Vi så forkert og må nu betale prisen for det. Det har kostet os omkring 300 millioner kroner, siger Tage Reinert, administrerende direktør for Sonofon.

Hovedårsagen til, at det er gået så skidt for den trådløse satsning, er, at FWA-teknologien stort set kun bruges af større virksomheder, mens privatkunderne helt holder sig væk.

Det skyldes, at udstyret til de trådløse bredbåndsnet er for dyrt til, at Sonofon kan konkurrere med ADSL-teknologier på TDC's kobbernet, når der skal sælges bredbåndsforbindelser til danskernes hjem.

Sonofon presset af prisfald

Sonofons årsregnskab offentliggøres samtidig, med at salget til den norske telekæmpe Telenor endelig falder på plads.

- Nedskrivningerne påvirker resultatet negativt, så vi kommer ud med et minus. Uden nedskrivningerne var vi landet på et lille plus, siger Tage Reinert.

Sonofons omsætning steg godt nok med syv procent i 2003 sammenlignet med året før, men alligevel har teleselskabet et minus på 73 millioner kroner efter skat.

- Vores indtjening før af- og nedskrivninger, skat og renter (EBITDA) er stagneret i forhold til sidste år. Det skyldes, at de kraftige prisfaldt på privatmarkedet kombineret med hård konkurrence om kunderne, siger Tage Reinert.

Direktøren regner med, at udviklingen fortsætter på samme måde i 2004. Derfor regner han også med, at Sonofons indtjening lander på samme niveau som i 2003.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival

Digital transformation | Ballerup

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

Morten Eskildsen

Signifly

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job
Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S