Vild fremtid: Sådan bruger Lego og Danfoss 3D-printere

To af Danmarks industrigiganter har brugt 3D-printere i flere år. Få her et indblik i, hvordan virksomhederne benytter 3D-prints som et led i deres produktionsapparat.

Artikel top billede

Foto: Lars Jacobsen.

De danske industrigiganter Lego og Danfoss har i flere år brugt 3D-printere i deres produktion.

Printerne bliver ikke brugt til at fremstille de endelige Lego-klodser eller Danfoss' radiator-termostater.

Alligevel er de store 3D-printere på en god kubikmeter med prisskilte fra lige under en halv til op mod halvanden millioner kroner uundværlige i succes-selskabernes udviklingsproces, når der skal produceres vellignende prototyper, inden et produkt går i masseproduktion.

Hos Danfoss forklarer selskabets manager for Danfoss Design Line, Michael Qvortrup, at 3D-prints i snart syv år har været i spil i form af print-teknologien stereo litografi.

Tester 3D-print nøje

Danfoss bruger teknologien, hvor en laser i et bad af eksempelvis flydende plastvæske rammer en bevægelig platform.

Væsken krystalliseres ved laserens kontakt med fladen, og der skabes en fast form, som er den endelige prototype.

"For os er prototyper vigtige, da vi skal afprøve vores modeller med hensyn til, hvordan de fungerer funktionelt og designmæssigt," fortæller Michael Qvortrup.

Chefen for Danfoss' overordnede designlinje forklarer, at prototyperne efterfølgende bliver testet, hvordan de fungerer designmæssigt og funktionelt ved eksempelvis at undersøge, om skruehuller og hængsler hænger sammen som ønsket, inden det bliver til det endelige produkt. 

"3D-print-prototyperne er dog ikke helt sammenlignelige med de endelige produkter, da det færdige produkt eksempelvis også skal kunne klare et vedvarende varmetryk over længere tid, men vi kommer tæt de virkelige produkter allerede i testfasen," siger Michael Qvortrup.

Glem 3D i masseproduktionen

Udover at Danfoss for godt 1syv år siden selv investerede flere hundrede tusinder kroner i 3D-printteknologien, så har flere af selskabets mange samarbejdspartnere og underleverandører også 3D-printere i brug.

"Derved har vi fået adgang til helt nye muligheder med den seneste teknologi, så vi har en alsidig palette af muligheder for at udvikle produkter," lyder det fra Michael Qvortrup.

Han afviser dog helt klart, at 3D-printere på et tidspunkt kan erstatte samlebåndsproduktionen.

"Vi bliver nødt til at kigge benhårdt på pris, kvalitet og produktionshastighed i forhold til konkurrenterne, og der kan 3D-printerne på nuværende tidspunkt slet ikke være det afgørende produktionsapparat," vurderer Michael Qvortrup.

Sådan gør de hos Lego

Heller ikke hos legetøjsselskabet Lego er der nogen tanker om, at 3D-printere en dag skal spytte de omkring 45 milliarder årligt producerede legeklodser ud til forbrugerne.

"3D-printere kan pris- og kvalitetsmæssigt på ingen måde erstatte støbning," siger pressechef Roar Rude Trangbæk fra Lego.

Skal være skarpe på 3D-print

Han tilføjer, at når en støbeform i gennemsnit koster godt 370.000 kroner, så er det dog en rigtig god ide at have gjort design-forarbejdet til perfektion, hvilket vil sige, at elementet er færdigdesignet, inden støbeformen bliver bestilt.

Det forudgående designarbejder sker eksempelvis ved, at Lego bygger modeller i voks eller andet blødt og bearbejdeligt materiale, som derefter bliver 3D-scannet og printet ud på en 3D-printer.

"3D-printerne bliver på den måde brugt til udvikling af nye produkter til hurtig afprøvning af, hvordan et element virker sammen vores andre elementer," forklarer Roar Rude Trangbæk.

Hvis testen er en succes, så kan Lego-folkene gør klar til støbningen af et nyt element i selskabets portefølje på omkring 9.000 Lego-elementer.

Du kan selv printe Lego-klodser

Med printere på privatmarkedet, der går helt ned til priser på 5.000 kroner, kunne det måske være en nærliggende tanke for Lego at beskytte sine verdensberømte klodser fra kopiering, inden privatforbrugere selv sidder og trykker dem hjemme i stuen.

Her forklarer Roar Rude Trangbæk, at Lego beskytter sine patenter og ikke mindst sit varemærke. Men selskabet kan reelt ikke gøre så meget ved den slags kopiering hjemme i dagligstuen.

"Rent juridisk kan vi ikke komme efter folk, der printer klodser til eget forbrug, så længe de ikke overtræder varemærkelovgivningen eller videresælger produkterne," siger Legos pressechef.

Computerworld har været i forbindelse med en producent af 3D-printere, der har forsøgt at kopiere og printe en Lego-klods ud på en af de helt billige 3D-printere.

Her lyder meldingen, at det ikke kan gøres tilfredsstillende, da kølingen simpelthen foregår for ukontrolleret, hvilket resulterer i en nubret klods, der er så skævvreden, at den ikke kan klikkes sammen med de originale klodser.
Læs også:

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Horsens

    Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

    Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Se alle vores events inden for it

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Styrelsen For It og Læring

    Security & Compliance Operations Specialist

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)