Danske læger forsøgt franarret kodeord af falske teknikere

Danske læger er blevet udsat for et usædvanligt groft forsøg på at afgive brugernavne og kodeord til kritiske it-systemer, der håndterer patientdata og medicinordinering.

Artikel top billede

En række danske lægeklinikker har været udsat for en række usædvanligt grove forsøg på at få udleveret brugernavne og kodeord til et computersystem, som findes i omkring en fjerdedel af landets kliniker.

Det fortæller Jørgen Granborg, der er direktør for it-firmaet A-data, der har bygget adskillige it-systemer til sundhedssektoren, blandt andet WinPLC, som en lang række læger benytter.

Systemet håndterer blandt andet journaler og medicinordinering.

Ifølge Jørgen Granborg har bagmændene ringet til en række lægepraksisser under dække af at være teknikere fra A-data.

Her har de forsøgt at lokke medarbejderne til at udlevere brugeroplysninger og kodeord med henblik på at kunne foretage systemvedligeholdelse.

Systematisk forsøg

"Det var ret systematisk. Man har tilsyneladende kunnet sammenkæde vores programnavn med de ramte læger," siger Jørgen Granborg.

Og det undrer direktøren, eftersom firmaet ikke har eksponeret en kundeliste på eksempelvis internettet.

Han sammenligner det med de mange telefonopkald, som private har oplevet af få fra fupmagere, som udgiver sig for at være fra Microsoft med skumle tilbud om at reparere computeren via fjernsupport.

Du kan læse mere om Microsoft-svindlerne her: Trin for trin: Sådan lokkede it-mand svindler i fælden 

De falske A-Data teknikere talte dansk under samtalerne med de danske lægeklinikker, fortæller han.

"De har haft ringet til praksis og spurgt, om de ikke kunne få lov at fjernstyre deres computere for at opdatere noget ude hos dem," siger Jørgen Granborg.

Ingen udleverede oplysninger

Han fortæller, at firmaet har nogle meget faste procedurer og retningslinjer for systemvedligeholdelse.

Det mener han har været medvirkende til, at ingen af lægerne er røget i fælden og har udleveret kodeord eller brugernavne.

"Ingen fik adgang. Men vi var selvfølgelig lidt rystede over det, og derfor advarede vi på hjemmesiden, på vores telefonanlæg og som beskeder i vores systemer," siger direktøren.

Derfor var vi nødt til at advare

Jørgen Granborg fortæller, at it-sikkerheden på grund af lægesystemernes adgang til personfølsomme data bliver taget meget alvorligt og skal leve op til mange krav.

Eksempelvis er lægerne koblet op via krypterede forbindelser.

"Men alligevel skabte det nok usikkerhed i vores hus til, at vi følte, at vi var nødt til at advare. Det er første gang i de 25 år, jeg har beskæftiget mig med denne her verden, at jeg har følt, at der har været en reel trussel mod sikkerheden," siger Jørgen Granborg.

Metoden som de falske teknikere benyttede, kan nærmest sammenlignes med social engineering. Det kan du læse mere om her.

Jørgen Granborg fortæller, at han ikke har kendskab til om hans konkurrenter har oplevet lignende angreb på it-sikkerheden mod deres kunder.

Men A-data har indberettet hændelserne til den såkaldte kvalitetsgruppe, som er en bestyrelse, der består af en række praktiserende læger, der tager sig af fejl i forhold til eksempelvis patientbehandling.

"Hvis de finder det alvorligt nok bliver det forelagt et it-udvalg i PLO (Praktiserende Lægers Organisation)," siger han.

Økonomisk berigelse

Jørgen Granborg vurderer, at bagmændenes motiv for at forsøge at tilgå lægernes systemer har været økonomisk berigelse.

Derfor regner han med, at de falske teknikere har forventet, at der netop i lægeklinikker kan skabes afgange til netbank eller andet med mulighed for at lave dankort-svindel.

"Jeg kan ikke forestille mig, at det har været for at kigge i journaler eller patientoplysninger. For så ville jeg blive godt og grundigt rystet," siger Jørgen Granborg.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Horsens

Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Se alle vores events inden for it

Netcompany A/S

Managing Architect

Københavnsområdet

TV2

iOS udvikler til TV 2 Teknologi

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Senior Network Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura