Danske it-firmaer tror ikke længere på C5

Endnu en C5-forhandler giver efter og udvider forretningen med løsninger til Dynamics NAV. Lavere priser på NAV-licenser er den gulerod, der lokker kunderne væk fra C5.

Artikel top billede

Efter mange år som det dominerende økonomisystem på det danske SMB-marked kan tiden nu være ved at rinde ud for Microsofts C5.

En lang række C5-forhandlere har det seneste år udvidet deres forretning med et andet af Microsofts ERP-systemer - NAV - som software-producenten gerne så overtage kunder med mere end fem brugere.

Andre C5-forhandlere tackler udfordringerne ved at indgå i netværkssamarbejder for at skærpe deres kompetencer over for kundernes øgede krav. Det kan du læse om her.

Tidligere lå skillelinien mellem C5 og NAV oppe omkring de tyve brugere.

Men en ny pris- og salgsstrategi betyder, at NAV i dag kan komme i drift til stort set den samme pris som en C5, som ellers hidtil har været den billigste af Microsofts ERP-løsninger.

Samme pris

En af de forhandlere, som lige nu står foran at udvide den traditionelle C5-forretning med NAV, er Bornerup Datacenter i Thisted.

I forhandlerens seneste regnskab fortæller direktør Christian Søe-Larsen, at man i løbet af foråret har fået de nødvendige certificeringer til at blive forhandler af den nyeste version af Dynamics NAV 2013.

"Microsoft kører NAV ned i det marked, hvor C5 ligger. Til mange kunder kan vi tilbyde en NAV til stort set samme pris som en C5. Så vi kaster rigtig mange ressourcer efter det - ganske enkelt fordi vi jo godt kan se, hvad der sker med NAV rent prismæssigt. I og med at NAV er kommet ned i det prisleje, bliver den yderst interessant for især store C5-kunder, og vi har rigtig mange kunder, der kører i det, der vil blive fremtidens NAV-marked," siger Christian Søe-Larsen.

Han peger på, at både teknologi og funktionaliteter i NAV er både nyere og bedre end i C5.

"Hånden på hjertet, så kører C5 i dag ikke den nyeste teknologi. Til gengæld får man meget mere funktionalitet i en NAV-løsning, og man kan tilgå NAV på en meget mere moderne måde. Så selv meget små kunder kan lige så godt leje sig ind på en NAV fremfor en C5. Og vi skal den vej," siger Christian Søe-Larsen.

Han nærer ikke de store sentimentale følelser for, at C5 nu er under pres fra fætter NAV.

NAV er blevet billigere: Længere er den ikke

"Microsoft har ikke gjort andet, end at de har et produkt, som de så har sat ned i pris. Længere er den ikke," siger han og fortæller, at omsætningen i Bornerup Datacenter stille og roligt er ved at rykke over mod NAV.

Blandt andre C5-forhandlere, som har fået NAV på hylderne, finder man Concept Data, IT Effect og Softhuset.

Ifølge Microsoft har også en stribe andre forhandlere taget hul på NAV som supplement til deres gamle C5-forretning.

Hos Microsoft bifalder produktchefen for C5 og NAV, Tine Plambech Pedersen udviklingen:

"Mange C5-partnere har historisk leveret løsninger til kunder, som nu ligger i det redefinerede NAV-segment. Det er derfor naturligt for dem at interessere sig for NAV," siger Tine Plambech Pedersen. 

Hun mener, at også den teknologi, som ligger til grund for løsningen, tiltaler dem.

"Så vi ser det som en naturlig konsekvens af, at vi over de seneste år har skærpet positioneringen af C5 og NAV, hvor C5 er vores løsning til de helt små kunder - en-mands virksomhederne og iværksættere," siger hun.

Tine Plambech Pedersen peger på, at NAV giver brugerne adgang til deres data gennem tre forskellige klienter - web, Sharepoint og Windows, ligesom NAV ifølge hende kan integreres med Microsofts Office 365.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival

Digital transformation | Ballerup

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S