Kendt it-topchef efter jobskifte: Vader i dårlige sager

Interview: Problemerne vælter ned over kendt dansk it-topchef, der ellers er helt ny i sit job. Han fortryder dog på ingen måde, at han tog jobbet.

Artikel top billede

Siden SDC's topchef Jesper Scharff tiltrådte stillingen som administrerende direktør for bankernes it-selskab, SDC, for blot et halvt års tid siden, har en stribe uheldige sager haglet ned over selskabet.

Klimaks på den negative skala må siges at være, at topchefen har måtte præsentere et underskud på 268 millioner kroner i 2012-regnskabet, fordi et it-projekt var gået helt galt og måtte lægges i graven.

Og allerede da Jesper Scharff trådte ind af døren hos SDC, måtte han hive fyresedlerne frem.

Det kan du læse mere om her.

For at det ikke skulle være nok i det første halve år i den åbenbart varme stol, så beskyldte en hacker SDCs it-sikkerhed for at være hullet som en si.

Noget selskabet dog afviste.

Topchef: Jeg fortryder ikke
Selvom skrotningen af det store it-projekt stammer fra en tid, inden Jesper Scharff tiltrådte, så er han da ikke glad for sagen.

"Nu er jeg ansigtet udadtil. Det er klart, når man er på forsiden og der står it-flop, så får man det med. Men spørger du mig personligt, så er det mere historie," siger han til Computerworld.

Fortryder du dit jobskifte?

"Nej, slet ikke. Tværtimod går vi en meget, meget spændende tid i møde."

"Vi har netop tegnet nye store kontrakter."

"SDC har potentiale til at blive dobbelt så store inden for en årerække. Vi kan blandt andet ekspandere først og fremmest i det nordiske marked," siger Jesper Scharff.

Jesper Scharff afløste Erik Jacobsen på posten som administrerende direktør hos SDC.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    KMD A/S

    Senior Test Consultant

    Københavnsområdet

    Statens IT

    IT-projektleder hos Statens It

    Midtjylland

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Infrastructure Specialist

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos