Dansk it-kontrakt: Opsigelse koster halv milliard

Opsigelsen af en dansk banks it-kontakt og konvertering af data kan koste op imod en halv milliard kroner, vurderer økonom.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Ibrahim Rifath on Unsplash)

Det er ingen hemmelighed, at landets banker bruger mange millioner kroner på it. Men indimellem dukker også lettere opsigtsvækkende oplysninger op i medierne.

For i forbindelse med skriverier om et muligt salg af Vestjysk Bank har Børsen for nylig talt med Nordnets Investeringsøkonom, Per Hansen, der selv har en fortid i Jyske Bank.

Han vurderer, at it-kontrakter kan spille ind på prisen af banken.

For konvertering fra BEC, som Vestjysk Bank bruger, til Bankdata som en mulig køber kan meget vel koste et tre-cifret millionbeløb, vurderer han.

"Konvertering af data er en ikke ubetydelig knast i forhandlingerne. Jeg vil tro, det kan koste mellem 300 til 500 millioner kroner at opsige en dataaftale for en bank af Vestjysk Banks størrelse, og hvem skal betale den regning," spørger Per Hansen.

Og i går kunne Børsen så også kaste lidt lys over it-investeringer i en af landets nyeste banker, Coop Bank.

Ny bank lig it-investeringer

Her har Coop ifølge oplysninger i et aflagt regnskab foreløbig brugt 35 millioner kroner.

"Der har i første regnskabsperiode primært været afholdt etableringsomkostninger til infrastruktur, konsulentydelser samt it," hedder det således ifølge Børsen.

Banken er fortsat i gang med at rekruttere medarbejdere. I øvrigt har man indgået aftale med BEC omkring opbygningen af den nye bank.

For nylig meddelte indiske TATA, at den har indgået en kæmpe aftale med Norges DNB.

I den forbindelse udtalte en TATA-direktør, at nordiske banker i fremtiden kommer til at outsource endnu mere af deres it-drift.

Læses lige nu

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Network engineer - Routing & Switching

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til Lokal IT på Flyvestation Karup

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporter til vores supportteam i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S