Dansk it-kontrakt: Opsigelse koster halv milliard

Opsigelsen af en dansk banks it-kontakt og konvertering af data kan koste op imod en halv milliard kroner, vurderer økonom.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Ibrahim Rifath on Unsplash)

Det er ingen hemmelighed, at landets banker bruger mange millioner kroner på it. Men indimellem dukker også lettere opsigtsvækkende oplysninger op i medierne.

For i forbindelse med skriverier om et muligt salg af Vestjysk Bank har Børsen for nylig talt med Nordnets Investeringsøkonom, Per Hansen, der selv har en fortid i Jyske Bank.

Han vurderer, at it-kontrakter kan spille ind på prisen af banken.

For konvertering fra BEC, som Vestjysk Bank bruger, til Bankdata som en mulig køber kan meget vel koste et tre-cifret millionbeløb, vurderer han.

"Konvertering af data er en ikke ubetydelig knast i forhandlingerne. Jeg vil tro, det kan koste mellem 300 til 500 millioner kroner at opsige en dataaftale for en bank af Vestjysk Banks størrelse, og hvem skal betale den regning," spørger Per Hansen.

Og i går kunne Børsen så også kaste lidt lys over it-investeringer i en af landets nyeste banker, Coop Bank.

Ny bank lig it-investeringer

Her har Coop ifølge oplysninger i et aflagt regnskab foreløbig brugt 35 millioner kroner.

"Der har i første regnskabsperiode primært været afholdt etableringsomkostninger til infrastruktur, konsulentydelser samt it," hedder det således ifølge Børsen.

Banken er fortsat i gang med at rekruttere medarbejdere. I øvrigt har man indgået aftale med BEC omkring opbygningen af den nye bank.

For nylig meddelte indiske TATA, at den har indgået en kæmpe aftale med Norges DNB.

I den forbindelse udtalte en TATA-direktør, at nordiske banker i fremtiden kommer til at outsource endnu mere af deres it-drift.

Annonce

KMD A/S

Product Data Insights Lead

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporter til lokal IT Korsør

Region Sjælland

BEC Financial Technologies

Business Continuity Manager - Business Impact & Criticality

Region Sjælland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Ingeniør til taktiske netværksradioer i Kommunikationssektionen

Københavnsområdet

Event: Platform X 2027: AI, skalering og vækst

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

22. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job