Dansk it-kontrakt: Opsigelse koster halv milliard

Opsigelsen af en dansk banks it-kontakt og konvertering af data kan koste op imod en halv milliard kroner, vurderer økonom.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Ibrahim Rifath on Unsplash)

Det er ingen hemmelighed, at landets banker bruger mange millioner kroner på it. Men indimellem dukker også lettere opsigtsvækkende oplysninger op i medierne.

For i forbindelse med skriverier om et muligt salg af Vestjysk Bank har Børsen for nylig talt med Nordnets Investeringsøkonom, Per Hansen, der selv har en fortid i Jyske Bank.

Han vurderer, at it-kontrakter kan spille ind på prisen af banken.

For konvertering fra BEC, som Vestjysk Bank bruger, til Bankdata som en mulig køber kan meget vel koste et tre-cifret millionbeløb, vurderer han.

"Konvertering af data er en ikke ubetydelig knast i forhandlingerne. Jeg vil tro, det kan koste mellem 300 til 500 millioner kroner at opsige en dataaftale for en bank af Vestjysk Banks størrelse, og hvem skal betale den regning," spørger Per Hansen.

Og i går kunne Børsen så også kaste lidt lys over it-investeringer i en af landets nyeste banker, Coop Bank.

Ny bank lig it-investeringer

Her har Coop ifølge oplysninger i et aflagt regnskab foreløbig brugt 35 millioner kroner.

"Der har i første regnskabsperiode primært været afholdt etableringsomkostninger til infrastruktur, konsulentydelser samt it," hedder det således ifølge Børsen.

Banken er fortsat i gang med at rekruttere medarbejdere. I øvrigt har man indgået aftale med BEC omkring opbygningen af den nye bank.

For nylig meddelte indiske TATA, at den har indgået en kæmpe aftale med Norges DNB.

I den forbindelse udtalte en TATA-direktør, at nordiske banker i fremtiden kommer til at outsource endnu mere af deres it-drift.

Annonce

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Kræftens Bekæmpelse

IT-driftsleder

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Midtjylland

Annonceindlæg tema

Cloud & AI

I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S