Oracle: Derfor er Java propfyldt med usikkerheder

Oracle erkender nu, at det har taget alt for længe at få styr på sikkerheden i Java. Her er årsagen, siger selskabet.

Artikel top billede

Foto: Povl D. Rasmussen. (Foto: Povl D. Rasmussen)

På Oracles store Open World-konference i San Francisco, USA, med 60.000 konferencedeltagere har it-giganten løftet sløret for, hvorfor der har været en række sikkerhedsproblemer med Java.

På konferencens sideløbende tekniske konference JavaOne lover Oracle, mere end et år efter de første alvorlige sikkerhedsproblemer dukkede op, at sikkerheden i Java er blevet meget bedre i det seneste års tid.

Samtidig forklarer Oracles vicepræsident for cloud-forretningen og Java EE (Enterprise Edition), Cameron Purdy, at flere af problemerne daterer sig mere end 10 år tilbage - det vil sige lang tid før Oracle købte Java-forretningen med ved Sun-opkøbet i 2010.

"Vores mål er, at der slet ikke vil være nogen, nul, absolut ingen sikkerhedsproblemer med Java"

Det har taget for lang tid
Mere konkret udtaler han ifølge Computerworlds amerikanske nyhedsbureau, at de fleste af sikkerhedsproblemerne stammer fra JDK (Java Development Kit, red.) 1.4, som blev frigivet tilbage i 2002.

"Vores mål er, at der slet ikke vil være nogen, nul, absolut ingen sikkerhedsproblemer med Java," siger Cameron Purdy ifølge Infoworld.

"Da vi købte Sun Microsystems, var Sun ikke i en position til fuldt ud at understøtte sikkerhedsholdet. Vi begyndte at genbygge den del, og det tog tid," fortsætter Cameron Purdy, som samtidig erkender, at den genopbygning ikke er gået hurtigt nok.

Gør noget særligt ved Java-appletter

Danmark har været særligt hårdt udfordret med Java-problemerne, da nationens login-løsning NemID er bundet op på Java-applets.

Derfor er det også for Danmark relevant, at Oracle i den seneste tid har taget flere initiativer til at modgå ondsindet kode i Java-appletter.

"Vi er fokuserede på alle sikkerhedsproblemer, men appletter gør vi noget særligt ved," lyder det fra Milton Smith, Oracles seniorsikkerhedschef.

Løsningerne til de mangeartede problemer med Java har været opdateringer, hvor der samtidig bliver sendt en Ask.com-toolbar med i købet.

Computerworld har tidligere forsøgt at få svar fra Oracle omkring sikkerheden i Java på sidste års Open World-konference uden det helt store held.

Vi har også forsøgt at indhente kommentarer fra Oracle omkring den medfølgende Ask.com-toolbar, hvilket dog heller ikke var den store succes.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Opentext

    Identity er omdrejningspunkt for AI, applikationer og angreb og kræver klar governance

    Det gælder om at reducere risici – fra medarbejdere over privilegerede brugere til maskinidentiteter.

    SOS International

    Fagligt ambitiøs Scrum Master

    Midtjylland

    Lyngsøe Rainwear ApS

    ERP & E-commerce Systemansvarlig

    Midtjylland

    PensionDanmark

    Senior Data Specialist til Data Hub

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job