Her er regeringens store it-plan: Sådan skal it gavne Danmark

Inden længe skal hele det danske velfærdssamfund gennemvædes at smarte it-løsninger, som vil ændre folkeskolen og de danske hospitaler radikalt.

Artikel top billede

Mens vi i disse år får udskiftet blanketter med online-selvbetjening og breve med digital post, venter en endnu større offentlig it-udfordring lige rundt om hjørnet:

Digitaliseringen af hele velfærdssamfundet.

Mandag løfter regeringen med tre ministre i front sløret for, hvordan den har tænkt sig at håndtere store områder som sundheds-it, digital undervisning i landets folkeskole og konkrete tiltag på socialområdet.

Det sker på et pressemøde på Ørestaden Plejecenter, hvor ministrene vil forklare, hvordan vi får mere og måske også ligefrem bedre velfærd for pengene ved et markant skarpere it-fokus.

Mens digitaliseringen af kommunikationen mellem det offentlige, borgere og virksomheder står for forventede besparelser i den lave ende af den encifrede milliardskala inden 2015, så er det næppe helt skævt at gætte, at velfærdsdigitaliseringen inden 2020 vil generere tocifrede milliardbesparelser.

Det kan du forvente

Digitaliseringsstyrelsens direktør Lars Frelle-Petersen har tidligere på året været inde på telemedicin som et område, der stensikkert bliver en del af den fællesoffentlige strategi for digital velfærd frem mod 2020.

Blandt andet vil der i strategien komme konkrete mål for telemedicin, hvor store dele af landets patienter med rygerlunger (KOL) inden for en overskuelig årrække kan forventes at bliver it-overvåget og -kontrolleret i deres egne hjem frem for at blive indlagt på et hospital over længere tid.

Det skønnes, at 430.000 danskere har KOL, mens Statens Institut for Folkesundhed oplyser, at der er 11.000 til 12.000 ambulante tilfælde om året.

Da Computerworld talte med Lars Frelle-Petersen omkring de kommende velfærds-tiltag, kommenterede han blandt andet, at eksempelvis indførelsen af telemedicin næppe bliver et valg i fremtiden, fordi det vil være for dyrt at satse på både hospitalsindlæggelser og telemedicin.

Selvrettende opgaver og fjernundervisning i den danske folkeskole og smart dataudveksling på socialområdet er givetvis også på menuen, når konkrete indsatsområder og tidsplaner bliver præsenteret på pressemødet.

Læs mere om den offentlige sektors næste store digitalisering-bølge på mandag hos Computerworld.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos