Sådan opdager du Java-snyd på din maskine

Har du den rigtige version af Java installeret, eller har du fået ondsindet software på maskinen? Sådan kontrollerer du, om din Java-software er fup eller fakta.

Artikel top billede

I går kunne Computerworld berette om en falsk Java-opdatering, der viste sig at være en informationstyv, der anvender en phishing-teknik.

Den historie kan du læse her: Pas på: Falsk Java-webside med opdatering er en datatyv.

Det bringer naturligvis spørgsmålet frem om, hvorvidt man er blevet offer for en falsk udgave af den populære software, der blandt andet bruges som platform for NemID. 

Men det er ikke så let at se, fortæller sikkerhedsekspert Peter Kruse fra firmaet CSIS.

"Hvis man har klikket på en falsk Java-installation, vil man ikke opleve den installationsproces, man normalt skal igennem. Der er altså ikke ingen boks med eksempelvis valg af en mappe eller information om, hvor lang tid det tager," fortæller han. 

Hvis man har oplevet at klikke på det, man troede var en installation, og der blot er gået et øjeblik, før den er forsvundet fra skærmen, så bør du altså være på vagt. 

"Det er rigtig vigtigt, at man kun installerer opdateringer fra producentens hjemmeside, og kun fra producentens hjemmeside," siger Peter Kruse.

"Dette tilfælde minder om et phishing-forsøg, der foregår fra en uhæderlig webside. Har du således installeret fra en inficeret tredjepartskilde og oplevet en proces som fortalt, så skal du være på vagt."

Læs også: Guide: Sådan får du styr på din Java-sikkerhed

Skifter form og navn

Er man først blevet ramt, er der faktisk ikke så meget at gøre.

"Man kan analysere på netværkstrafikken og lede efter peer to peer-krypteret trafik, men det er ret langhåret og får nok de fleste til at stå af."

Problemet ved at spore ondsindet software er, at den gemmer sig godt og hele tiden ændrer form.

"Programmet lægger sig dybt nede i brugerprofilen under et vilkårligt filnavn. Den kan løbende skifte form og navn, hvilket gør det rigtig svært for et antivirus-program at fange den. Når antivirus-producenten har udviklet en lap til én udgave, skifter programmet form og glider uden om," siger han.

"Det er kattens leg med musen."

Så er man sikker på, at maskinen er inficeret, er rådet ret kontant. 

"Hvis din maskine er inficeret, er der ikke så meget andet at gøre end at tage en backup af sine filer og installere styresystemet på ny. Det er barske løjer, men det er desværre det bedste råd." 

"Men hvis du altid anvender software fra producentens officielle websted, kan du være sikker på, at der ikke kommer falske udgaver," siger sikkerhedseksperten.

Læs også:
Pas på: Falsk Java-webside med opdatering er en datatyv

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29 april 2027 | Gratis deltagelse

    Statens IT

    Teknisk stærk IT-konsulent

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Københavnsområdet

    Anklagemyndigheden

    IT-projektleder hos Rigsadvokaten

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS

    Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Oliver Dirks-Steinmoen

    Folketingets administration

    Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

    Michael Nyboe Engelrud

    Rethink Cybersecurity Advisory