Pas på: Falsk Java-webside med opdatering er en datatyv

Så er den gal med sikkerheden omkring Java igen. Denne gang er det virkelig svært at se forskel på sandt og falsk.

Artikel top billede

Bemærk afsenderen i adressefeltet. Kilde: CSIS.

Java har været ramt af mange angreb fra it-kriminelle, og nu er der igen bud efter Oracles software.

En falsk Java-opdatering har nemlig vist sig at være en informationstyv, oplyser sikkerhedsfirmaet CSIS i en advarsel.

Sikkerhedsfirmaet har observeret, hvordan flere websider er blevet kompromitteret og nu bruges som platform til at lokke nye besøgende til at opdatere den falske Java JRE.

"I virkeligheden er der ikke tale om en sikkerhedsopdatering til Java, men derimod om en snedig informationstyv, som hedder ZeuS P2P/GameOver," fortæller CSIS.

Systematisk indsamling

En bruger lokkes med en pop-op-boks, når vedkommende besøger en webside, der er kompromitteret. 

Teksten forklarer, at maskinen skal opdateres, men hvis du trykker på den uhæderlige opfordring, bliver computeren forsynet med ondsindet kode i form af et program, der systematisk indsamler data på maskinen.

"Der er intet, som tyder på, at denne kampagne er målrettet Danmark, men derimod skydes der øjensynligt med spredehagl i håb om at opnå flest mulige infektioner uafhængig af geografien," skriver CSIS i sikkerhedsadvarslen.

Det minder til forveksling om Javas webside, men bemærk adressen, der ikke tilhører Oracle. Kilde: CSIS

Foreløbig er det kun enkelte antivirusprogrammer, der opdager problemet.

Sådan opdager du Java-snyd på din maskine, giver en forklaring på, hvad du kan gøre.

Læs også:
Oracle: Derfor er Java propfyldt med usikkerheder

Derfor hænger vi på Java trods store sikkerhedsproblemer

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Aarhus C

    Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

    Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg