Pas på: Falsk Java-webside med opdatering er en datatyv

Så er den gal med sikkerheden omkring Java igen. Denne gang er det virkelig svært at se forskel på sandt og falsk.

Artikel top billede

Bemærk afsenderen i adressefeltet. Kilde: CSIS.

Java har været ramt af mange angreb fra it-kriminelle, og nu er der igen bud efter Oracles software.

En falsk Java-opdatering har nemlig vist sig at være en informationstyv, oplyser sikkerhedsfirmaet CSIS i en advarsel.

Sikkerhedsfirmaet har observeret, hvordan flere websider er blevet kompromitteret og nu bruges som platform til at lokke nye besøgende til at opdatere den falske Java JRE.

"I virkeligheden er der ikke tale om en sikkerhedsopdatering til Java, men derimod om en snedig informationstyv, som hedder ZeuS P2P/GameOver," fortæller CSIS.

Systematisk indsamling

En bruger lokkes med en pop-op-boks, når vedkommende besøger en webside, der er kompromitteret. 

Teksten forklarer, at maskinen skal opdateres, men hvis du trykker på den uhæderlige opfordring, bliver computeren forsynet med ondsindet kode i form af et program, der systematisk indsamler data på maskinen.

"Der er intet, som tyder på, at denne kampagne er målrettet Danmark, men derimod skydes der øjensynligt med spredehagl i håb om at opnå flest mulige infektioner uafhængig af geografien," skriver CSIS i sikkerhedsadvarslen.

Det minder til forveksling om Javas webside, men bemærk adressen, der ikke tilhører Oracle. Kilde: CSIS

Foreløbig er det kun enkelte antivirusprogrammer, der opdager problemet.

Sådan opdager du Java-snyd på din maskine, giver en forklaring på, hvad du kan gøre.

Læs også:
Oracle: Derfor er Java propfyldt med usikkerheder

Derfor hænger vi på Java trods store sikkerhedsproblemer

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

    Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT-løsningsarkitekt i PET

    Københavnsområdet

    Rambøll Management Consulting

    Senior AI Engineer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S