Pas på: Falsk Java-webside med opdatering er en datatyv

Så er den gal med sikkerheden omkring Java igen. Denne gang er det virkelig svært at se forskel på sandt og falsk.

Artikel top billede

Bemærk afsenderen i adressefeltet. Kilde: CSIS.

Java har været ramt af mange angreb fra it-kriminelle, og nu er der igen bud efter Oracles software.

En falsk Java-opdatering har nemlig vist sig at være en informationstyv, oplyser sikkerhedsfirmaet CSIS i en advarsel.

Sikkerhedsfirmaet har observeret, hvordan flere websider er blevet kompromitteret og nu bruges som platform til at lokke nye besøgende til at opdatere den falske Java JRE.

"I virkeligheden er der ikke tale om en sikkerhedsopdatering til Java, men derimod om en snedig informationstyv, som hedder ZeuS P2P/GameOver," fortæller CSIS.

Systematisk indsamling

En bruger lokkes med en pop-op-boks, når vedkommende besøger en webside, der er kompromitteret. 

Teksten forklarer, at maskinen skal opdateres, men hvis du trykker på den uhæderlige opfordring, bliver computeren forsynet med ondsindet kode i form af et program, der systematisk indsamler data på maskinen.

"Der er intet, som tyder på, at denne kampagne er målrettet Danmark, men derimod skydes der øjensynligt med spredehagl i håb om at opnå flest mulige infektioner uafhængig af geografien," skriver CSIS i sikkerhedsadvarslen.

Det minder til forveksling om Javas webside, men bemærk adressen, der ikke tilhører Oracle. Kilde: CSIS

Foreløbig er det kun enkelte antivirusprogrammer, der opdager problemet.

Sådan opdager du Java-snyd på din maskine, giver en forklaring på, hvad du kan gøre.

Læs også:
Oracle: Derfor er Java propfyldt med usikkerheder

Derfor hænger vi på Java trods store sikkerhedsproblemer

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Summit 2027 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    20. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest