Pas på: Falsk Java-webside med opdatering er en datatyv

Så er den gal med sikkerheden omkring Java igen. Denne gang er det virkelig svært at se forskel på sandt og falsk.

Artikel top billede

Bemærk afsenderen i adressefeltet. Kilde: CSIS.

Java har været ramt af mange angreb fra it-kriminelle, og nu er der igen bud efter Oracles software.

En falsk Java-opdatering har nemlig vist sig at være en informationstyv, oplyser sikkerhedsfirmaet CSIS i en advarsel.

Sikkerhedsfirmaet har observeret, hvordan flere websider er blevet kompromitteret og nu bruges som platform til at lokke nye besøgende til at opdatere den falske Java JRE.

"I virkeligheden er der ikke tale om en sikkerhedsopdatering til Java, men derimod om en snedig informationstyv, som hedder ZeuS P2P/GameOver," fortæller CSIS.

Systematisk indsamling

En bruger lokkes med en pop-op-boks, når vedkommende besøger en webside, der er kompromitteret. 

Teksten forklarer, at maskinen skal opdateres, men hvis du trykker på den uhæderlige opfordring, bliver computeren forsynet med ondsindet kode i form af et program, der systematisk indsamler data på maskinen.

"Der er intet, som tyder på, at denne kampagne er målrettet Danmark, men derimod skydes der øjensynligt med spredehagl i håb om at opnå flest mulige infektioner uafhængig af geografien," skriver CSIS i sikkerhedsadvarslen.

Det minder til forveksling om Javas webside, men bemærk adressen, der ikke tilhører Oracle. Kilde: CSIS

Foreløbig er det kun enkelte antivirusprogrammer, der opdager problemet.

Sådan opdager du Java-snyd på din maskine, giver en forklaring på, hvad du kan gøre.

Læs også:
Oracle: Derfor er Java propfyldt med usikkerheder

Derfor hænger vi på Java trods store sikkerhedsproblemer

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    AL Sydbank

    Afdelingsleder til AI Udvikling

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

    Mahyar Farshi

    Norriq Danmark A/S