Det amerikanske patent- og varemærkekontor har givet softwaregiganten Microsoft medhold i, at firmaet Eolas Technologies' patent på plug-ins i webbrowsere er ugyldigt. Det skriver nyhedsbureauet Reuters.
En domstol i Illinois dømte i august sidste år Microsoft til at betale 3,4 milliarder kroner i erstatning for at have brudt patentet i verdens mest udbredte browser, Internet Explorer.
Den nye afgørelse fra det amerikanske patentkontor er kun foreløbig, og Eolas, der udspringer af University of California, har nu 60 dage til at svare på afgørelsen.
Selskabets advokat tager ifølge Cnet afgørelsen roligt, og han føler sig sikker på, at patentkontoret nok skal komme frem til, at patentet tilhører Eolas.
En Microsoft-talsmand peger til gengæld på, at patentkontoret kun har underkendt 151 patenter ud af fire millioner siden 1988.
Hvis patentet opretholdes, kan det tvinge Microsoft til at ændre på Internet Explorer, så browseren ikke længere fungerer med plug-ins, der for eksempel afspiller Quicktime- og Flash-filer. Samtidig kan tusindvis af webmastere verden over blive tvunget til at ændre deres websteder, hvis brugerne stadig skal have enkel adgang til eksempelvis multimedie-klip.
Microsoft føler sig dog så sikker på, at patentet underkendes, at selskabet allerede i januar satte arbejdet med at ændre Internet Explorer i stå.