Oracle-ejere: Ellison får for meget i løn - men Ellison er da ligeglad

Flertal af Oracles aktionærer stemmer imod Larry Ellisons tårnhøje løn. Men Ellison kan være ligeglad. Han fortsætter med at skovle penge hjem.

Artikel top billede

Et flertal af Oracles aktionærer har - igen - stemt imod den metode, som Oracle anvender til at aflønne sine topchefer, der tæller koncernchef og stifter Larry Ellison.

Den stenrige Larry Ellison har en grundløn på cirka en femmer om året - én dollar - men ejer blandt andet en kendt ø, masser af huse, et flyselskab og en af verdens vildeste sejlbåde.

Resten af hans løn bliver udbetalt som aktie-optioner.

Kan være helt ligeglade

Larry Ellison og resten af Oracles topchefer kan imidlertid være ligeglade med aktionærernes utilfredshed.

For afstemningen er ikke-bindende - altså alene vejledende - og blev iværksat, efter at en række store aktionærer havde brokket sig over Larry Ellisons løn, som de mener er for høj.

Med den anvendte aflønnings-praksis scorede Larry Ellison - der ejer omkring en fjerdedel af Oracle - i selskabets seneste regnskabsår i alt 420 millioner kroner i årsløn.

Han afviste samtidig at modtage en bonus for sin indsats.

Også administrerende direktør Mark Hurd modtog en meget stor mængde aktieoptioner.

Det er andet år i træk, at Oracle-aktionærer stemmer imod den pågældende praksis.

Oracle har tidligere begrundet den valgte aflønningsform med, at aktieoptioner alene er noget værd, hvis selskabets aktiekurs stiger.

Og det er godt for både ledelsen samt for alle de øvrige aktionærer i selskabet.

Læs også:

Larry Ellison skred fra sin egen keynote

Scorer kassen: Så saftige er it-topchefernes lønpakker

It-milliardær køber strandvillaer for 1,4 milliarder

Oracle-chef køber sit eget flyselskab

Larry Ellison køber en af Hawaiis hoved-øer

Her er forklaringen på Oracles prispolitik

Oracles Larry Ellison vil købe svensk fodboldklub

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Ennova A/S

    Senior Developer

    Midtjylland

    Vivant ApS

    Team Lead – Support & Operations

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job