Endelig: Dansk hostingfirma har fundet en konkurrent at købe

Med halvandet års forsinkelse sætter hostingkomet nu endelig fart på bebudet opkøbsraid.

Artikel top billede

Det østjyske hosting-firma Hostnordic vokser både mandskabs- og omsætningsmæssigt til dobbelt størrelse, efter at der er indgået aftale om overtagelse af samtlige outsourcing- og hostingaktiviteter fra konkurrenten ServiceGruppen.

Hostnordic tager dermed langt om længe det første skridt i en opkøbs-turne, som selskabet annoncerede i forbindelse med at direktør Christian Winther sammen med venturefonden Via Venture Partners sidste sommer købte sig ind i selskabets ejerkreds.

"Vi har hele tiden haft som mål, at vi ville være med til at drive en konsolidering af den danske hosting-branche. Det har så taget lidt tid at finde en sælger. Det har vi så fundet nu, og det er vi glade for," lyder det fra direktør og medejer i Hostnordic, Christian Winther,

Han lægger ikke skjul på, at Hostnordic har appetit på flere opkøb.

"Vi er åbne for at fortsætte konsolideringen, men det bliver ikke lige i næste måned, at vi kommer med det næste opkøb," siger Christian Winther.

Stort udskilningsløb

Hosting-branchen har i efterhånden et stykke tid været præget af et udskilningsløb med færre og større udbydere.

Den udvikling skyldes dels, at kravet til investeringer er stigende, samtidig med at konkurencen fra globale spillere som eksempelvis Microsoft og Amazon er stigende.

I det spil er volumen og stærkere kompetencer afgørende for at hostingudbyderne kan tilbyde en bredere vifte af ydelser - fra traditionel webhosting, datacenter-løsninger og forskellige modeller for cloud-computing.

Christian Winther bekræfter, at det er den udvikling, som Hostnordic med overtagelsen af Servicegruppens hosting-forretning nu for alvor kobler sig på.

"Danmark har brug for stærke hosting- og outsourcingpartnere. Størrelse betyder noget, fordi en hoster skal have en række kompetencer til sin rådighed," siger han.

Kaffemøder førte til salg

At ServiceGruppen nu vælger at frasælge sin hostingforretning kommer ikke som den store overraskelse i hosting-branchen.

Servicegruppen har ifølge Computerworlds oplysninger for et stykke tid siden signaleret, at man var interesseret i et salg.

Efter et par kaffemøder i foråret og sommeren mellem parterne, gik man i realitetsforhandlinger efter sommerferien.

Ingen af parterne ønsker at oplyse købsprisen.

I samme størrelse

Men ifølge Christian Winther er den forretningsenhed, man nu overtager, i "samme størrelse" som Hostnordics eksisterende forretning, som ved sidste regnskabsaflæggelse havde en omsætning på lige knap 30 millioner kroner.

De to firmaer benytter samtidig lejligheden til at indgå et strategisk partnerskab, som blandt udmønter sig i, at Hostnordic åbner en afdeling i Hedehusene ved Roskilde - under samme tag som ServiceGruppen.

Læs også:

Hosting-branchen i et vadested

Ny sherif vil rydde op i den danske hosting-branche

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI’s produktivitetsparadoks: Hvor bliver gevinsterne af?

    Undersøgelser i Danmark og udlandet tyder på, at AI endnu ikke for alvor kan aflæses i produktivitet og bundlinje.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos