Hosting-branchen i et vadested

Ny brancheforening er et af hosting-udbydernes bud på, hvordan man som forhandler i en cloud-tid tager sin skæbne i egne hænder.

Artikel top billede

(Foto: Jens Møller Nielsen)

It-services, som kunderne får leveret direkte fra en producent, bliver en stadig mere akut og nærværende udfordring for forhandlerne i it-kanalen. Sådan ser det bagtæppe ud, som for nylig har fået en stribe hosting-forhandlere til at stifte deres egen brancheforening.

Den nye forening er indtil videre meget karrig med meldinger om, hvad der står i formålsparagraffen.

Den nyvalgte formand, Niels Reinau fra Dandomain, forklarer den lave profil med, at man endnu ikke har foreningens hjemmeside oppe at køre.

CRN har talt med en lang række kilder i hostingbranchen, som tegner et broget billede af motiverne bag den nye brancheforening.

Fokus på kvalitet

Kilderne er enige om, at et af de væsentligste formål for den nye forening er at få opstillet et sæt tekniske standarder, som skal bruges til at skille fårene fra bukkene i en del af it-branchen, hvor kvaliteten efter sigende kan være noget svingende.

"Der skal fokus på forskellen mellem seriøse og mindre seriøse forhandlere," som en forhandlerkilde udtrykker det.

En anden kilde er mere konkret:

"Der er planer om en fælles teknisk revisions-standard, som forhandlerne skal leve op til. Det er noget, vi bestemt kan bruge, fordi det vil give større gennemsigtighed for kunderne og synliggøre hosting som en selvstændig vertikal i markedet," lyder det.

Samtidig peger flere kilder på, at man med en brancheforening i ryggen vil stå stærkere i forhold til producenterne. Det vil først og fremmest sige Microsoft, som med sine egne cloud-baserede hosting-ydelser stille og roligt æder sig ind på markedet og med tiden gør en del af hosting-forhandlernes forretning overflødig. 

"Microsoft pipper lidt med to næb i den her sag og taler om, at partnerne er vigtige, men samtidig sælger man de samme ydelser som hosterne og dumper priserne på cloud-licenser," som en kilde udtrykker det.

Fælles indkøbsforening

Netop prissætningen af licenser er et tredje felt, hvor en ny brancheforening kan tale forhandlernes sag. Ifølge flere kilder er det almindelige kendt i branchen, at hosting-forhandleren Scannet i et stykke tid har købt Microsoft-licenser i Storbritannien 25 procent under prisen i Danmark. Nogle forhandlere fortæller, at de godt kunne være fristet til at kopiere den model gennem den nye branchefrorening.

"Nogle af mine kolleger er nok lidt sure over, at Microsofts danske licenspriser er højere end i udlandet, og de nærer måske en drøm om en fælles indkøbsforening, der kan skaffe bedre priser," lyder det fra en forhandler, som dog ser skeptisk på et muligt indkøbssamarbejde.

Mere om samme emne

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Cloud Architect

    Københavnsområdet

    Supporters A/S

    It-driftskonsulent på Sjælland

    Region Sjælland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2025

    Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

    It-løsninger | København Ø

    Automatisering med Copilot & Agentic AI

    Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

    Sikkerhed | Online

    Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

    Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

    Birthe Kamstrup

    Norriq Danmark A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse