Omstridt dansk it-klub i stærk vækst

Fire nye kommuner er kommet med i omdiskuteret it-klub, der nu hyrer flere folk.

Artikel top billede

Den stærkt omdiskuterede it-klub Sbsys, der er gået sammen om ESDH (elektroniske sags- og dokumenthåndteringssystemer), er i "stærk vækst".

Udtrykket fremgår af et par stillingsopslag, hvor klubben, der består af offentlige myndigheder, søger et par it-projektledere.

"Baggrunden for at vi er i "stærk vækst" står i stillingsopslagene og går i bund og grund på, at vi hele tiden vækster og har derfor brug for at få flere hænder til at udvikle og drive systemet," forklarer Helle Berg, der er leder af it og udvikling i Struer Kommune og tilknyttet Sbsys.

Hun oplyser videre, at der er kommet fire nye kommuner til, så klubben i dag dækker 20 procent af landets kommuner.

Hård kritik fra flere sider

Sbsys har fået meget hård kritik fra forskellig side.

Blandt andet har leverandører, brancheforeninger og politikere været på nakken af klubben.

Det skyldes blandt andet, at klubben, ifølge kritikerne, reelt set agerer som privat aktør i markedet. Noget offentlige myndigheder som udgangspunkt ikke må.

Også klubbens lukkethed har affødt kritik. Det kan du læse mere om her.
 
Per Bo Christensen fra Rebild Kommune har i øvrigt overtaget posten som formand for forretningsledelse i klubben, oplyser Struers it-kvinde.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    AI i bevægelse - forretning, agenter og potentiale

    I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job