Stor TDC-leverandør udløser sikkerhedspanik i USA

Flere senatorer i USA rejser spørgsmål om den amerikanske sikkerhed, efter at kinesisk telegigant skal til at bygge mobilnetværk hos en af USA's vigtigste allierede. Læs her, hvad bekymringerne går på.

Artikel top billede

Mens USA i stor stil har været i diplomatisk modvind, efter at whistlebloweren Edward Snowden i sommers løftede sløret for omfattende data-indsamling, er amerikanske politikere ikke for fine til at advare mod kinesisk it-spionage. 

De seneste løftede øjenbryn og pegefingre kommer fra to amerikanske senatorer, som hejser sikkerhedsflaget, efter at leverandøren af telekommunikationsudstyr Huawei er gået ind i Sydkorea, hvor det kinesiske selskab skal bygge koreanernes LTE/4G-netværk.

De to amerikanske senatorer skriver i et brev til Obama-regeringen, at Huaweis indmarch i Sydkorea rejser 'seriøse spørgsmål og potentielle sikkerhedsbekymringer' for USA.

Årsagen til bekymringen i Sydkorea ligger i, at Sydkorea grænser op til en af USA's største fjender, Nordkorea, og derfor ønsker de amerikanske politikere ingen slinger i valsen på mobilnetværkene hos en så strategisk partner i Asien.

Det skriver BBC.

Længere tids stormvejr

Modtagere af senatorernes breve er blandt andre udenrigsminister John Kerry og chefen for USA's efterretningstjeneste (DNI) James Clapper, hvoraf sidstnævnte tidligere har indrømmet at have løjet over for den amerikanske kongres om omfanget af NSA-indsamlingen af metadata.

At Huawei er under mistanke for spionage, er da på heller ingen måder nogen nyhed.

Selskabet har i efterhånden flere år været mistænkt for at være forpost for den kinesiske regering og landets militær, blandt andet fordi selskabets stifter Ren Zhengfei har været officer i Kinas væbnede styrker.

Siden er mistankerne gået på, at Huaweis telekommunikationsudstyr sender data tilbage til Kina, hvilket firmaet har benægtet hårdnakket flere gange ved eksempelvis at fremlægge sin kildekode til udstyret.

Trods granskning af kildekode og efter at have splittet Huawei-udstyr i atomer har ingen endnu kunnet fremdrage håndfaste beviser for, at Huawei skulle spionere mod Vesten.

I Danmark er Huawei nok mest kendt for sine smartphones, og som vinder af driften af TDC's mobilnetværk i de næste seks år i en aftale, der løber op i fire milliarder kroner.

At netop Huawei har sat sig på mobilnetværket hos Danmarks største teleselskab, har tidligere også fået danske politikere op af stolen, hvilket du kan læse mere om her

Læs også: 
Kinesisk it-gigant stor-ansætter i Danmark

TDC indgår milliardkontrakt med omstridt it-firma

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune