Stor TDC-leverandør udløser sikkerhedspanik i USA

Flere senatorer i USA rejser spørgsmål om den amerikanske sikkerhed, efter at kinesisk telegigant skal til at bygge mobilnetværk hos en af USA's vigtigste allierede. Læs her, hvad bekymringerne går på.

Artikel top billede

Mens USA i stor stil har været i diplomatisk modvind, efter at whistlebloweren Edward Snowden i sommers løftede sløret for omfattende data-indsamling, er amerikanske politikere ikke for fine til at advare mod kinesisk it-spionage. 

De seneste løftede øjenbryn og pegefingre kommer fra to amerikanske senatorer, som hejser sikkerhedsflaget, efter at leverandøren af telekommunikationsudstyr Huawei er gået ind i Sydkorea, hvor det kinesiske selskab skal bygge koreanernes LTE/4G-netværk.

De to amerikanske senatorer skriver i et brev til Obama-regeringen, at Huaweis indmarch i Sydkorea rejser 'seriøse spørgsmål og potentielle sikkerhedsbekymringer' for USA.

Årsagen til bekymringen i Sydkorea ligger i, at Sydkorea grænser op til en af USA's største fjender, Nordkorea, og derfor ønsker de amerikanske politikere ingen slinger i valsen på mobilnetværkene hos en så strategisk partner i Asien.

Det skriver BBC.

Længere tids stormvejr

Modtagere af senatorernes breve er blandt andre udenrigsminister John Kerry og chefen for USA's efterretningstjeneste (DNI) James Clapper, hvoraf sidstnævnte tidligere har indrømmet at have løjet over for den amerikanske kongres om omfanget af NSA-indsamlingen af metadata.

At Huawei er under mistanke for spionage, er da på heller ingen måder nogen nyhed.

Selskabet har i efterhånden flere år været mistænkt for at være forpost for den kinesiske regering og landets militær, blandt andet fordi selskabets stifter Ren Zhengfei har været officer i Kinas væbnede styrker.

Siden er mistankerne gået på, at Huaweis telekommunikationsudstyr sender data tilbage til Kina, hvilket firmaet har benægtet hårdnakket flere gange ved eksempelvis at fremlægge sin kildekode til udstyret.

Trods granskning af kildekode og efter at have splittet Huawei-udstyr i atomer har ingen endnu kunnet fremdrage håndfaste beviser for, at Huawei skulle spionere mod Vesten.

I Danmark er Huawei nok mest kendt for sine smartphones, og som vinder af driften af TDC's mobilnetværk i de næste seks år i en aftale, der løber op i fire milliarder kroner.

At netop Huawei har sat sig på mobilnetværket hos Danmarks største teleselskab, har tidligere også fået danske politikere op af stolen, hvilket du kan læse mere om her

Læs også: 
Kinesisk it-gigant stor-ansætter i Danmark

TDC indgår milliardkontrakt med omstridt it-firma

Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Københavnsområdet

Red Barnet

IT Infrastructure Architect

Københavnsområdet

Forsvaret

Informationssikkerhedsofficer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect