Investeringsfond: Microsoft anbefalede SCO

Microsoft sørgede for, at det kontroversielle Unix-selskab SCO Group kom i kontakt med investeringsfonden Baystar, som endte med at satse 300 millioner kroner på SCO. Det bekræfter investeringsfonden selv.

Det var folk fra Microsofts topledelse, der introducerede Unix-selskabet SCO Group for en investeringsfond, som gav selskabet 300 millioner kroner i startkapital.

Det bekræfter en talsmand fra fonden Baystar, Bob McGrath, som forklarer, at Microsoft henvendte sig og anbefalede, at Baystar så på SCO som en investeringsmulighed.

SCO har lanceret en kampagne mod brugere af open source-styresystem Linux, som selskabet hævder krænker den Unix-kildekode, som SCO ejer. Derfor er selskabet begyndt at opkræve licens-betalinger fra Linux-brugere.

Linux-softwaren truer samtidig Microsofts monopol-lignende position med operativ-systemet Windows.

At Microsoft skulle have haft en afgørende rolle i at skaffe finanser til SCO, blev først antydet for nylig via en lækket e-mail fra en konsulent knyttet til SCO, som i oktober skrev, at Microsoft havde kanaliseret så meget som 523 millioner kroner over i SCO.

E-mailen blev lækket af en talsmand for open source-bevægelsen, som støtter Linux.

Indholdet i e-mailen blev dog afvist som en misforståelse af SCO, da det kom frem for cirka en uge siden.

Indtil videre har Microsofts anbefaling af SCO som en god investeringsmulighed dog vist at være et dårligt råd. Baystar har indtil videre mistet knap 175 millioner af investeringen, i takt med at SCO-aktien er faldet.

Ifølge nyhedstjenesten Cnet har Microsoft afvist, at der findes en forbindelse mellem softwaregiganten og investeringsfonden Baystar. Også SCO nægter at kommentere nyheden.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

    Karoline Lotz Jonassen

    Forte Advice

    Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
    Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

    Christian Pedersen

    emagine Consulting A/S