Gældsbyrde tvinger EDS til milliardsalg

Verdens næststørste it-servicevirksomhed, EDS, sælger sin softwareforretning, UGS PLM, for 12,8 milliarder kroner for at betale af på sin gæld. Salget er et led i en større omstrukturering, som EDS indledte sidste år efter et stort fald i omsætningen og indtjeningen.

Texas-baserede Electronic Data Systems (EDS) er blevet enig med tre amerikanske investeringsfonde om at sælge sin softwareforretning, UGS PLM, for 12,8 milliarder kroner. Det skriver Reuters.

EDS planlagde oprindeligt at børsnotere UGS PLM for at skaffe penge til at dække selskabets milliardgæld, men den strategi er nu afløst af planen om et privat salg.

UGS PLM udvikler software til at bygge blandt andet Boeing-fly og Ford-biler, og selskabet tjente sidste år 633 millioner kroner ud af en omsætning på næsten 5,5 milliarder kroner.

EDS' salg til de tre fonde Bain Capital, Silver Lake Partners og Warburg Pincus kommer, efter at selskabet sidste år gik i gang med en større omstrukturering.

Den kom efter et vigende salg sidst i 2002 og en række problem-kontrakter, heriblandt en problematisk outsourcing-aftale med den amerikanske hær. Det førte i marts sidste år til, at den administrerende direktør og bestyrelsesformand i EDS, Dick Brown, blev fyret og erstattet af den tidligere topchef for CBS, Michael Jordan.

Med salget af UGS PLM håber EDS på at have fjernet sin gæld ved udgangen af året.

Samtidig vil det give mere plads til at fokusere på kerneforretningen, it-outsourcing, hvor de største konkurrenter er IBM og Hewlett-Packard.

I Danmark fik EDS i 2002 til et underskud på 86 millioner kroner, og selskabet er blandt andet med i den indledende kamp om at levere det chipkort-baserede rejsekort, der for et milliardbeløb skal dække hele den kollektive trafik i 2009.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job