Gratis e-bøger til alle: Storsatsning på it-kultur

Norge gør alle bøger gratis via e-bogsprojekt. Det kommer ikke til at ske i Danmark. Se hvorfor her.

Artikel top billede

Bøger, aviser, film, magasinet, radio og tv-programmer skal bevares for eftertiden.

Derfor har man i Norge besluttet at digitalisere hele kulturarven.

Det vil ske løbende - ja faktisk vil man først være helt færdige om mindst 20 år.

Det oplyser Nationalbibliotektet i Norge til Computerworld.

Til gengæld er der indgået aftale med rettighedsorganisationer, hvor aftalen indebærer, at Nationalbiblioteket mod et vederlag til organisationen må lægge bøger ud, som er udgivet i Norge.

Dog vil det kun være materiale udgivet før år 2000.

Ligesom kun personer med en norsk ip-adresse vil kunne få adgang til det gratis materiale, oplyses det.

250.000 bøger i 2017

Allerede i 2017 forventer man, at det totale antal e-bøger på Bokhylla.no vil være 250.000.

Projektet er finansieret gennem Nationalbibliotekets normale budget, som i 2014 var på cirka 450 millioner norske kroner.

Det meste af arbejdet står biblioteket selv for, men der blev lavet to rammer aftaler for henholdsvis digitaliseringen af aviser og film.

Her er det indiske firma Contentra blandt andet på banen.

Herhjemme er misundelsen stor blandt eksperter.

Men der er ét stort uløseligt problem i Danmark, lyder det.

Dansk Gartner-rapport

Hos dagbladet Information har man skrevet om det norske projekt og talt med en stribe danske eksperter og aktører.

Eksperterne skamroser projektet, og deres forklaringen, på hvorfor det ikke vil ske i Danmark, er ifølge dem:

Digitaliseringen er simpelthen for dyr.

"Og det er ikke økonomien i forhold til, hvad det koster at betale rettighedshaverne. Det er simpelthen digitaliseringsprocessen. Den teknisk fysiske proces med at digitalisere er ekstremt omkostningstung," udtaler Peter Schønning, der advokat og ophavsretsekspert.

Og professor Morten Rosenmeier fra Københavns Universitet.

"Det er dyrt at digitalisere. Pengene går først og fremmest til scanningen, så vidt jeg ved. De penge, Copydan skal have, er peanuts i sammenhængen."

Gartner-rapport og oliepenge...

Samtidig henviser avisen til en rapport foretaget af Gartner fra 2008, som viser, at en digitalisering af alt "digitaliseringsværdigt" materiale på kulturarvsinstitutionerne ville koste op imod tre milliarder kroner - "med den kendte teknologi".

Hos Det Kongelige Bibliotek forklarer nationalbibliotekschef og vicedirektør Pernille Drost til Information, at mens tallet er en kvart million bøger og tidsskrifter i Norge, vil det samme tal i Danmark være 1,7 millioner titler.

"Og så har det været en prioritering fra Nasjonalbiblioteket i Norge at lave en relativt stor omstrukturering på biblioteket for at vise, at de kunne lave den digitalisering. Og senere fik de det som bevilling på finansloven. Sagt med et glimt i øjet er det oliepenge, der finansierer det," udtaler hun til Information.

Annonce

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

Digital transformation | København

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,