Gratis e-bøger til alle: Storsatsning på it-kultur

Norge gør alle bøger gratis via e-bogsprojekt. Det kommer ikke til at ske i Danmark. Se hvorfor her.

Artikel top billede

Bøger, aviser, film, magasinet, radio og tv-programmer skal bevares for eftertiden.

Derfor har man i Norge besluttet at digitalisere hele kulturarven.

Det vil ske løbende - ja faktisk vil man først være helt færdige om mindst 20 år.

Det oplyser Nationalbibliotektet i Norge til Computerworld.

Til gengæld er der indgået aftale med rettighedsorganisationer, hvor aftalen indebærer, at Nationalbiblioteket mod et vederlag til organisationen må lægge bøger ud, som er udgivet i Norge.

Dog vil det kun være materiale udgivet før år 2000.

Ligesom kun personer med en norsk ip-adresse vil kunne få adgang til det gratis materiale, oplyses det.

250.000 bøger i 2017

Allerede i 2017 forventer man, at det totale antal e-bøger på Bokhylla.no vil være 250.000.

Projektet er finansieret gennem Nationalbibliotekets normale budget, som i 2014 var på cirka 450 millioner norske kroner.

Det meste af arbejdet står biblioteket selv for, men der blev lavet to rammer aftaler for henholdsvis digitaliseringen af aviser og film.

Her er det indiske firma Contentra blandt andet på banen.

Herhjemme er misundelsen stor blandt eksperter.

Men der er ét stort uløseligt problem i Danmark, lyder det.

Dansk Gartner-rapport

Hos dagbladet Information har man skrevet om det norske projekt og talt med en stribe danske eksperter og aktører.

Eksperterne skamroser projektet, og deres forklaringen, på hvorfor det ikke vil ske i Danmark, er ifølge dem:

Digitaliseringen er simpelthen for dyr.

"Og det er ikke økonomien i forhold til, hvad det koster at betale rettighedshaverne. Det er simpelthen digitaliseringsprocessen. Den teknisk fysiske proces med at digitalisere er ekstremt omkostningstung," udtaler Peter Schønning, der advokat og ophavsretsekspert.

Og professor Morten Rosenmeier fra Københavns Universitet.

"Det er dyrt at digitalisere. Pengene går først og fremmest til scanningen, så vidt jeg ved. De penge, Copydan skal have, er peanuts i sammenhængen."

Gartner-rapport og oliepenge...

Samtidig henviser avisen til en rapport foretaget af Gartner fra 2008, som viser, at en digitalisering af alt "digitaliseringsværdigt" materiale på kulturarvsinstitutionerne ville koste op imod tre milliarder kroner - "med den kendte teknologi".

Hos Det Kongelige Bibliotek forklarer nationalbibliotekschef og vicedirektør Pernille Drost til Information, at mens tallet er en kvart million bøger og tidsskrifter i Norge, vil det samme tal i Danmark være 1,7 millioner titler.

"Og så har det været en prioritering fra Nasjonalbiblioteket i Norge at lave en relativt stor omstrukturering på biblioteket for at vise, at de kunne lave den digitalisering. Og senere fik de det som bevilling på finansloven. Sagt med et glimt i øjet er det oliepenge, der finansierer det," udtaler hun til Information.

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Applikationsarkitekt til Forsvaret nye Digitale Backbone

Københavnsområdet

Statens IT

It-teknikere med Microsoft 365 erfaring

Københavnsområdet

Mibau Stema Danmark A/S

ERP Analyst at Mibau Stema Group

Uspecificeret arbejdssted

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura