Kendt it-profil stopper - afløser ikke fundet

Efter 15 år stopper direktøren hos Dansk Industris it-brancheforening ITEK. En afløser er ikke fundet.

Artikel top billede

Direktør Tom Togsverd fra ITEK under Dansk Industri stopper, uden at der er en afløser på plads.

"Ja, det er korrekt," siger han til Computerworld.

I stedet har han fået titel af projektmedarbejder og skal arbejde i en gruppen omkring et stort produktivitetsprojekt i regi af Dansk Industri.

Men der er ikke tale om en fyring fra posten som direktør.

"Nej, jeg blev bedt om at deltage i det andet, og det gik lidt stærkt. Vi vurderede, at der skulle jeg over med det samme, og så må man finde en afløser bagefter," udtaler han.

Tom Togsverd oplyser altså, at der ikke er fundet en afløser for ham.

105 år og knive i ærmet

Tom Togsverd virker afklaret omkring stoppet.

"Man kunne godt argumentere for, at jeg snart burde stoppe efter 15 år. I dotcom tiden sagde vi jo, at der gik syv internetår på et år - det vil så sige, at jeg har 105 år i branchen," siger han.

Blandt den største omvæltning, når han skal pege på noget, der er sket over de 15 år, er, at det i dag er blevet indlysende for alle, at teknologi er vejen frem.

Sådan var det ikke for 15 år siden.

"Samtidig er konkurrencen blevet meget hård. I telebranchen går man nærmest med kniv i ærmet," siger Tom Togsverd.

Tom Togsverd forklarer igen, at Dansk Industri spurgte, om han ville være med i projektgruppen om produtivitet, hvor de får "meget travlt" og skal ud til over 1.000 virksomheder.

"Og jeg kunne ikke begge dele. Så nu bruger jeg to år på det her," siger han.

Tom Togsverd, der har kommenteret på utallige it-emner igennem de 15 år, kom senest lidt galt afsted, da han udtalte sig om overvågning af danske virksomheder.

En udtalelse han måtte trække tilbage.

Medlemstallet går angiveligt fint fremad for ITEK, omend Telenor ifølge Computerworlds oplysninger for nylig meldte sig ud.

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27. maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

Christian Pedersen

emagine Consulting A/S

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS