Counter-Strike lærer danske børn at læse

Computerspillene Counter-Strike og The Sims bruges til at lære danske børn i specialklasser at læse og skrive, og den pædagogiske bagmand håber at brede konceptet ud til flere folkeskoler. En spilforsker støtter ideen, men advarer samtidig mod at bruge voldelige spil i undervisningen.

De populære computerspil Counter-Strike og The Sims udnyttes i et dansk projekt til at lære 70 danske folkeskoleelever i specialklasser at læse og skrive.

Selve projektet løb af stablen i første halvdel af 2003, og de endelige forskningsrapporter er nu ved at være klar.

- Vi har hørt hele vejen rundt, at eleverne aldrig har læst og skrevet så meget i skolen som i det halve år, hvor projektet stod på, siger Finn W. Mosegaard, der har været pædagogiske konsulent på projektet.

Ideen bag projektet er, at børnene er mere motiverede til at læse og skrive, når undervisningen tager udgangspunkt i noget, der interesserer dem.

Konceptet fortsætter

Forsøget med tage afsæt i computerspil, når børn skal lære at læse og skrive, var en del af projektet it, medier og folkeskolen, som Undervisningsministeriet har støttet med i alt 340 millioner kroner.

Selv om det formelle projekt er afsluttet, fortsætter ideen og arbejdet på Programdatateket og Amtscentret for Undervisning i Viborg Amt, hvor Finn W. Mosegaard er tilknyttet.

Han håber, at skoler over hele landet begynder at inddrage computerspil som en del af undervisningen ved at gøre brug af de undervisningsplaner, der nu er lagt på nettet.

- Det er et særdeles godt undervisningsinstrument at bruge computerspil som indhold i undervisningen, og nogle af skolerne har oplevet en fremgang i elevernes læsning. Dem, der ikke bruger det, går glip af en mulighed for at bringe noget ind i undervisningen, som børn synes er utroligt spændende, og som udgør en del af deres hverdag, mener Finn W. Mosegaard.

Advarer mod voldsspil

Det pædagogiske koncept er, at børnene er mere villige til at læse og skrive, når det handler om noget, de interesserer sig for.

Derfor spurgte man en række elever, hvilket computerspil der var deres favorit. Svaret var entydigt det kontroversielle spil Counter-Strike, hvori man enten påtager sig rollen som terrorist eller anti-terrorist og så skal dræbe sine modstandere.

Counter-Strike fik senere følge af simulationsspillet The Sims, og de to spil udgjorde 10 procent af undervisningen, mens resten af tiden gik med at læse og skrive med udgangspunkt i spiloplevelserne.

Spilforsker Hans Henrik Knoop fra Danmarks Pædagogiske Universitet er en varm fortaler for at bruge computerspil i undervisningen. Han er enig i, at det er vigtigt, at lærerne ofte tager udgangspunkt i elevernes interesser, men han advarer samtidig mod at bruge voldelige spil som Counter-Strike.

- Jeg er skeptisk over for det, for der er risici forbundet med voldsspil, og desværre er der også tegn på, at svage børn kan være de mest påvirkelige. Undersøgelser viser endvidere, at påvirkningen ofte foregår ubevidst, siger Hans Henrik Knoop.

Han peger samtidig på, at Counter-Strike har fået mærkningen 16+, og at spillet derfor ikke kan anbefales til brug af børn under den alder. Spillet The Sims har han til gengæld ingen forbehold over for.

Udgangspunkt i børnenes interesser

Finn W. Mosegaard forsvarer valget af Counter-Strike med, at det rent faktisk er det, som børnene interesserer sig for, og at det er mindre chokerende end den gennemsnitlige tv-avis.

- Vi har ikke valgt Counter-Strike, fordi det er det bedste, men fordi vi spurgte omkring 50 elever ved projektets start. Vi må prøve at tage udgangspunkt i det, der rører eleverne, og lave undervisning ud fra det, siger han.

Alligevel er han på udkig efter en afløser til Counter-Strike, så han kan få større fokus på undervisningsplanerne og mindre polemik om de computerspil, der bruges. Håbet er at overvinde barriererne, så flere folkeskoler vil bruge computerspil og på den måde gøre undervisningen mere vedkommende for eleverne.

- Den første barriere er, at lærerne skal finde ud af, at her ligger en guldmine til undervisningen. Man skal også være klar til at forlade den traditionelle undervisning, som man har udviklet igennem flere år, og som er meget baseret på bøger, siger Finn W. Mosegaard.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

    Nordjylland

    ABENA

    IT Administrator

    Sydjylland

    PensionDanmark

    Projektleder

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics