Igen og igen og igen: Så mange advarsler har Nets fået siden 2007

Det burde ikke komme bag på Nets, at sikkerheden omkring selskabets kreditkortoplysninger er hullet. Det har Nets vidst siden 2007, og advarslerne er blevet gentaget flere gange.

Artikel top billede

I en fodboldkamp ryger man ud efter to gule kort.

Men den regel gælder altså ikke, når man er en virksomhed, der opbevarer nogle af de mest følsomme oplysninger i Danmark.

Nets har nemlig fået en hel stribe advarsler på vejen mod den skandale, som er blevet blotlagt i forbindelse med en Nets/IBM-ansats salg af oplysninger til Se og Hør.

En ekstern revision af it-sikkerheden fra 2007, der skal beskytte Dankortets data, indeholder en stribe særligt kritisable forhold og påtegnelser om, at sikkerheden ikke er i orden.

Det skriver Berlingske, der er kommet i besiddelse af revisionspapirerne.

Igen i 2010 og 2013

Der er også en revisionsrapport fra 2010, der vedrører IBM's drift af NemID, som advarer mod sikkerhedsproblemer.

I erklæring fra PwC fra april 2010 skriver revisionsfirmaet blandt andet, at: "Der eksisterer enkeltstående svagheder vedrørende adgangs- og rettighedshåndtering."

Med andre ord: Et juridisk vink med en vognstang om, at der er problemer med præcis det forhold, som i år har ført til en afsløring om, at der er lækket data fra systemerne til et kulørt ugeblad.

Læs mere her: It-sikkerhedsprocedurer i Nets har manglet kontrol i årevis

Ifølge Berlingske har der også været en påtegnelse, der er blevet givet til betroede medarbejdere i Nets og til bestyrelsen i 2013, hvor der er anmærkninger om, at alt for mange personer i Nets har adgang til fortroligt materiale.

Ud over de officielle rapporter har Nets i 2013 modtaget en række konkrete tip fra en fotograf, der har haft tilknytning til Se og Hør. Han fortalte, at bladet benyttede oplysninger fra en kilde i Nets.

Læs også: Endnu en skandale: Jeg anklager...!

Nets: Vi har fulgt op
Berlingske har spurgt Nets bestyrelsesformand siden 2007, Peter Lybecker, om, hvorfor der ikke blev reageret på advarslerne.

I en mail skriver han blandt andet til avisen:

"Nets har løbende fulgt op på systemrevisionsrapporterne, hvor vi har kunnet konstatere, at IBM på enkelte områder har haft brug for mere faste processer, end de har haft. Vi har anset dette for værende løst i 2011."

Han peger desuden på, at på baggrund af Nets-lækket skal sikkerheden ses efter i sømmene igen, og at indskærpede krav fra revisionen skal indarbejdes.

Læs også:

Afsløring: Tys-tys-kilden har haft fingrene i NemID

Det kan vi lære af Se og Hør-skandalen

Nets og IBM har kendt til data-lækager i lang tid

Her er læren af lækage-skandalen i Nets

It-sikkerhedsprocedurer i Nets har manglet kontrol i årevis

Annonce

Operate Technology A/S

PHP-udvikler til open-source platforme

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-Supporter til Lokal IT Støtte i Varde

Sydjylland

Annonceindlæg fra Cognizant

AI er ikke problemet. Eksekvering er.

Der bliver investeret massivt i AI. Teknologien er mere tilgængelig end nogensinde, og ambitionerne er høje. Alligevel oplever mange virksomheder, at resultaterne udebliver.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,