Afsløring: Tys-tys-kilden har haft fingrene i NemID

Nets har sendt sin redegørelse om tys-tys-kildens adgang til NemID til Digitaliseringsstyrelsen. Her er Nets' vurdering af hændelsesforløbet.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Digitaliseringsstyrelsen har i dag modtaget en redegørelse fra Nets.

I redegørelsen bliver der konkluderet, at der ikke er sket et misbrug af NemID-data af den meget omtalte tys-tys-kilde, der har forsynet Se og Hør med oplysninger om kreditkortinformationer.

I kølvandet på skandalen har Nets nemlig igangsat en undersøgelse med det formål at blotlægge, om vedkommende har haft adgang til det mere følsomme NemID-system, der indeholder personlige oplysninger om danskerne.

Og det har tys-tys-kilden.

Men Nets siger, at vedkommende ikke har hentet data i systemet.

"Redegørelsen viser, at den omtalte medarbejder som del af sin arbejdsfunktion har haft administrativ brugeradgang til NemID-systemet. Medarbejderen har været logget på en enkelt gang i efteråret 2010, men uden at tilgå data i NemID-systemet," kan man læse på Digitaliseringsstyrelsens hjemmeside, hvor styrelsen fortsætter:

"NemID-systemet indeholder kun data til brug for udstedelse og administration af NemID. Følsomme data om den enkelte borgers sundhed eller skat ligger hos den enkelte myndighed, og dermed har NemID-medarbejdere ikke adgang til data af den karakter."

Bedre sikkerhed

Og det er man naturligvis glad for i Digitaliseringsstyrelsen, der har modtaget Nets' analyse.

Du kan læse Nets redegørelse her.

"Jeg er naturligvis tilfreds med, at Nets' redegørelse viser, at der ikke har været læk eller anden misbrug af data," siger direktør Lars Frelle-Petersen.

Han løfter dog også en pegefinger i retning af it-sikkerheden.

"Uanset, at der ikke er sket misbrug af NemID-data, skal vi alle tage ved lære af de brud på sikkerheden, der øjensynligt har været i forhold til kreditkortoplysninger, også selv om det ikke har noget at gøre med NemID," udtaler Lars Frelle-Petersen på Digitaliseringsstyrelsens hjemmeside.  

"Derfor kræver Digitaliseringsstyrelsen nu, at Nets strammer yderligere op på den i forvejen høje sikkerhed, og at de forstærker deres sikkerhedsprocedurer og interne kontroller. Herudover vil vi skærpe kravene til den uafhængige kontrol af sikkerheden i NemID, som vi regelmæssigt får lavet og følger op på," lyder det fra Lars Frelle-Petersen.

Du kan læse Digitaliseringsstyrelsens kommentar her.

Læs også:
Det kan vi lære af Se og Hør-skandalen

Nets og IBM har kendt til data-lækager i lang tid

Her er læren af lækage-skandalen i Nets

It-sikkerhedsprocedurer i Nets har manglet kontrol i årevis

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Økonomistyrelsen

    Udviklere til statens nye AI-platform

    Københavnsområdet

    PensionDanmark

    AI Automation Engineer

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Specialist til IT-kontraktstyring i PET's IT-Afdeling

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS