Afsløring: Tys-tys-kilden har haft fingrene i NemID

Nets har sendt sin redegørelse om tys-tys-kildens adgang til NemID til Digitaliseringsstyrelsen. Her er Nets' vurdering af hændelsesforløbet.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Digitaliseringsstyrelsen har i dag modtaget en redegørelse fra Nets.

I redegørelsen bliver der konkluderet, at der ikke er sket et misbrug af NemID-data af den meget omtalte tys-tys-kilde, der har forsynet Se og Hør med oplysninger om kreditkortinformationer.

I kølvandet på skandalen har Nets nemlig igangsat en undersøgelse med det formål at blotlægge, om vedkommende har haft adgang til det mere følsomme NemID-system, der indeholder personlige oplysninger om danskerne.

Og det har tys-tys-kilden.

Men Nets siger, at vedkommende ikke har hentet data i systemet.

"Redegørelsen viser, at den omtalte medarbejder som del af sin arbejdsfunktion har haft administrativ brugeradgang til NemID-systemet. Medarbejderen har været logget på en enkelt gang i efteråret 2010, men uden at tilgå data i NemID-systemet," kan man læse på Digitaliseringsstyrelsens hjemmeside, hvor styrelsen fortsætter:

"NemID-systemet indeholder kun data til brug for udstedelse og administration af NemID. Følsomme data om den enkelte borgers sundhed eller skat ligger hos den enkelte myndighed, og dermed har NemID-medarbejdere ikke adgang til data af den karakter."

Bedre sikkerhed

Og det er man naturligvis glad for i Digitaliseringsstyrelsen, der har modtaget Nets' analyse.

Du kan læse Nets redegørelse her.

"Jeg er naturligvis tilfreds med, at Nets' redegørelse viser, at der ikke har været læk eller anden misbrug af data," siger direktør Lars Frelle-Petersen.

Han løfter dog også en pegefinger i retning af it-sikkerheden.

"Uanset, at der ikke er sket misbrug af NemID-data, skal vi alle tage ved lære af de brud på sikkerheden, der øjensynligt har været i forhold til kreditkortoplysninger, også selv om det ikke har noget at gøre med NemID," udtaler Lars Frelle-Petersen på Digitaliseringsstyrelsens hjemmeside.  

"Derfor kræver Digitaliseringsstyrelsen nu, at Nets strammer yderligere op på den i forvejen høje sikkerhed, og at de forstærker deres sikkerhedsprocedurer og interne kontroller. Herudover vil vi skærpe kravene til den uafhængige kontrol af sikkerheden i NemID, som vi regelmæssigt får lavet og følger op på," lyder det fra Lars Frelle-Petersen.

Du kan læse Digitaliseringsstyrelsens kommentar her.

Læs også:
Det kan vi lære af Se og Hør-skandalen

Nets og IBM har kendt til data-lækager i lang tid

Her er læren af lækage-skandalen i Nets

It-sikkerhedsprocedurer i Nets har manglet kontrol i årevis

Softværket

Bliv AI Lead i Softværket

Sydjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger Business Relationship Manager

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kollegaer med stærke styringskompetencer til nyoprettet CIO-kontor i IT-staben

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS