Microsoft: Her er de største sikkerhedsproblemer lige nu

Microsoft har tegnet et øjebliksbillede for at sætte fingeren på de største sikkerhedsproblemer i øjeblikket.

Artikel top billede

Hvert halve år offentliggør Microsoft en sikkerhedsrapport, der skal afdække, hvilke tendenser og trusler som vi står overfor på it-sikkerhedsfronten.

Kodefabrikken fra Redmond har netop udsendt rapporten for det sidste halvår i 2013.

Her peger firmaet på, at de it-kriminelle har skiftet taktik i takt med, at den software, der bliver udviklet til at beskytte mod netop it-kriminelle, bliver bedre og bedre.

Microsoft Security Intelligence Report (SIR) fokuserer på software-sårbarheder og ondsindet software (malware). Rapporten omfatter virksomheder på tværs af 110 lande.

I den 152 sider lange rapport fremlægger Microsoft statistik for, hvilke problemer der presser it-afdelinger og personlige computere mest på nettet.

Fup-programmer er frygtede

Man kan eksempelvis læse, at antallet af pc'er, som måtte renses for cyber-angreb, blev tredoblet i sidste kvartal af 2013.

Ligeledes svarer 95 procent af respondenterne, at de er mest nervøse for fup-downloads, der snyder brugerne til at downloade ting, som de absolut ikke ønsker på harddisken.

"Der er ingen tvivl om, at virksomheder bør være opmærksomme på at sikre sig med nyeste software og antivirus og samtidig uddanne medarbejderne til kun at downloade indhold og applikationer fra betroede kilder," siger Ole Kjeldsen, teknologidirektør i Microsoft Danmark.

Denne type malware kan være knyttet sammen med helt legitime downloads af eksempelvis software, musik eller andre typer indhold.

En aden opsigtsvækkende tendens er, at det såkaldte ransomware, der tager dine filer som gidsel i form af en krypteret harddisk, som du kun kan få adgang til igen, hvis du betaler for at få fjernet krypteringen, er steget med 45 procent i det sidste halvår I 2013.

"Med den stigende BYOD-tendens (bring your own device, red.), hvor mange forskellige it-enheder får adgang til virksomhedens netværk, er det ekstra vigtigt at gøre opmærksom på sikkerhed," siger Ole Kjeldsen.

Microsoft giver i den forbindelse tre simple råd, der kan beskytte din personlige computer mod sikkerhedsproblemer:

  • Brug nyeste software og opdatér det løbende
  • Download kun dokumenter og applikationer fra kilder, man kan stole på
  • Brug antivirus og back-up af data

Hele rapporten kan hentes på Microsofts webside.

Læs også:
Nu må krypteringens storhedstid komme

Fem nye metoder: Sådan rammer hackerne din smartphone

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 25. august 2025 ansat Frank Bjerrum Pedersen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som IT-konsulent hos Konsulenthuset Bluebyte. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

    Mia Vang Petersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Niklas Matzen Groth, 28 år,  som Data Engineer. Nyt job

    Niklas Matzen Groth

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Dennis Kobberø Nagy som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med flere andre fagområder - bla. har han været forsikringsrådgiver og rekrutteringskonsulent. Nyt job