Linux-konge går mod strømmen: Alle skal da ikke lære at programmere

Programmering er ikke for alle, mener manden bag Linux. Han har dog et godt råd til alle dem, der er nysgerrige omkring, hvordan man med programmering får en computer til at makke ret.

Artikel top billede

Ikke alle skal lære at få styr på forløkker og arrays, mens it-personligheden Linus Torvalds. Foto: Mikael Rieck

Manden bag open source-styresystemet Linux, Linus Torvalds, synes det er nonsens, at alle kan og skal lære at programmere.

Senest har der ellers kørt en debat i både indenlandske og udenlandske medier og fra flere it-selskaber om, at flere børn skal lære at programmere og dermed bygge den næste hyperpopulære it-gigant og samtidig lære programmeringens nødvendige strukturerede tankegang.

Forslagene om at få alverdens folk til tastaturerne for at lære kodningens ædle kunst køber Linus Torvalds dog ikke ifølge Business Insider.

"Jeg tror faktisk ikke på, at alle nødvendigvis skal lære at kode, for det er ret specialiseret, og ingen forventer, at flertallet kan det. Programmering er jo ikke som at vide, hvordan man læser eller at løse basale matematiske opgaver," siger Linus Torvalds til Business Insider.

Rod med al teknik

Han synes dog, at folk skal forholde sig åbne for programmeringen og gerne kaste sig over det, hvis lysten melder sig.

Det skyldes i Linus Torvalds optik, at der sikkert er mange, der ikke vidste, de rent faktisk gerne vil lære at fortælle en computer, hvordan den skal opføre sig.

"Så på den måde synes jeg, at computerkurser i skolen er en storartet idé, selv om jeg ikke tror på den der 'alle skal lære at kode'-tendens," lyder det fra Linus Torvalds ifølge Business Insider.

Linux-kongens råd til nysgerrige kode-sjæle er at gøre som ham selv, da han voksede op med computere og teknologi omkring sig.

"Voks op med at rode ved alt teknisk, du kan komme i nærheden af. Skil tingene ad og se, om du kan sætte dem sammen igen. Men for de mennesker, der har brug for dette råd, er det nok allerede for sent," siger Linus Torvalds.

Læs også: 
Lille land går foran: Børn skal lære at programmere

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos