Lille land går foran: Børn skal lære at programmere

Allerede fra første klasse skal skolebørnene lære om software-udvikling.

Artikel top billede

I Estland vil man fremover tilbyde undervisning i programmering i alle skolernes klassetrin. Børnene skal lære at programmere software allerede fra 1. klasse. Det fortæller det statslige projekt Tiigrihüpe (estisk for tigerspring) i en meddelelse.

Dermed er Estland det første land i verden, hvor selv de mindste skolebørn kan få undervisning i software-udvikling.

Programmet ProgreTiiger starter med pilotprojekter på nogle af landets skoler til næste år og skal senere udvides til alle skoler. Det er frivilligt for eleverne, om de ønsker at lære programmering.

Senere skal det suppleres med programmerings-grupper for ældre børn og andre aktiviteter uden for klasseværelset.

Initiativet begrundes med den generelle mangel på it-folk i den hurtigt voksende it-branche i Estland.

Landet er blandt andet kendt for de mobile betalingstjenester fortumo og Erply - og den populære ip-telefoni-tjeneste Skype, som nu er ejet af Microsoft, blev også programmeret i Estland tilbage i 2003.

Estland har også været blandt de første i verden til at afholde et elektronisk valg, og landets hovedstad Tallinn blev allerede tidligt dækket med trådløse netværk.

I 2007 blev Estland udsat for det, der betegnes som verdens første cyberkrig, hvor landet blev overfaldet af formodede russiske hackere efter en strid om et mindesmærke i Tallinn fra Sovjet-tiden.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS