Spiltest: Vejen til helvede er på tilbud

Det danske indiespil "99 Levels to Hell" leverer bloddryppende action for under 20 kroner.

Artikel top billede

Vejen til helvede går i det danske indiespil "99 Levels to Hell" gennem, ikke overraskende, 99 hektiske baner, der ikke blot er fyldt med alskens dæmoner, men også drypper af postkasserødt tegneserieblod - og et par dage endnu er spillet endda på tilbud på Steam til under 20 kroner.

"99 Levels to Hell" er rendyrket arkade-nostalgi med et underliggende platformsdesign, hvor spilleren ved hjælp af en række forskellige våben og powerups skal kæmpe sig vej mod banens udgang - hvis de da lige husker at samle nøglen op undervejs.

Som spil svælger "99 Levels to Hell" ikke i en stor og episk historie, som sætter sig evige litterære spor. I stedet handler det om at holde tempoet oppe og våbnene rødglødende. Enhver tøven straffes med døden - og i helvede har du kun det ene liv.

Vanvittigt enmands-projekt

"99 Levels to Hell" er udgivet af den danske spiludvikler ZaxisGames, men er primært spildesigneren Bo Blond Daugaards soloprojekt. I et interview med spilmagasinet Gameplay beskriver han selv spillet som et vanvittigt enmands-projekt, han har brugt al sin fritid og ikke mindst sene nattetimer på at skabe.

Den oprindelige udgave af spillet blev færdiggjort allerede sidste år og udgivet på de mindre digitale distributionstjenester Desura og Good Old Games. Målet for ZaxisGames var imidlertid at få "99 Levels to Hell" udgivet via den førende digitale spildistributør Steam. En ambition der gik i opfyldelse i starten af 2014, da spillet blev godkendt til udgivelse via det såkaldte Greenlight-system.

Distributionsaftalen betød imidlertid, at Bo Blond Daugaard måtte åbne hele spillet op igen for at få Steam-specifikke detaljer på plads. "99 Levels to Hell" blev blandt andet udstyret med bonusmissioner og et scoresystem, som forventes af et spil på Steam. 

Bo Blond Daugaard fortæller, at han betragter denne version af spillet som en forbedret 2.0 udgave, som forhåbentlig rent økonomisk kan åbne op for nye spilprojekter.

Nye baner hver gang

"99 Levels to Hell" er et såkaldt roguelike-spil, hvor alle baner genereres tilfældigt ved hver gennemspilning. Det giver selvfølgelig spillet en større grad af afveksling, men ikke mere, end at det stadig er et spil, som passer allerbedst til et hurtigt ti til femten minutters adrenalinskud.

De tilfældige baner betyder desværre også, at spillerens startposition potentielt kan være temmelig uheldig, farlig eller ligefrem dødbringende. Lidt et problem, når "99 Levels to Hell" opererer med permadød - når du er død, er du død, og skal starte forfra. Eller næsten i hvert fald, for der er mulighed for at springe frem til banen efter den senest besejrede boss.

"99 Levels to Hell" er ikke noget stort spil - men det er underholdende, og soundtracket buldrer af metal. Med en pris på blot 20 kroner frem til søndag er det alle pengene værd.

Steam

Her er en trailer for "99 Levels to Hell":

Annonceindlæg fra Computerworld

Platform X - Danmarks nye store konference for enterprise-platforme

For første gang: Computerworld præsenterer stærkt program for Platform X

Navnenyt fra it-Danmark

Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

Karoline Lotz Jonassen

Forte Advice

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

Niko Phonekeo

Norriq Danmark A/S

Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS