Sensorer redder dansk teleproducent

Teleproducenten Ibsen Photonics har reddet livet ved delvist at droppe telemarkedet og i stedet satse på sensorer til olie- og gasindustrien. Det har fået ventureselskaberne 3i Danmark og Dansk Kapitalanlæg til at slå en streg over gælden på godt 70 millioner kroner, og nu er der penge til de næste tre år.

De to ventureselskaber 3i Danmark og Dansk Kapitalanlæg har købt aktier for 71 millioner kroner i den danske teleproducent Ibsen Photonics og dermed slået en streg over gælden, skriver Erhvervsbladet.

Kapitalforhøjelsen skal være med til at sende Ibsen Photonics i plus i den sidste halvdel af 2004.

Det skal ske ved at rette fokus mod sensorer til blandt andet olie- og gasindustrien, mens under 25 procent af omsætningen i år forventes at komme fra det traditionelle købere af de danske komponenter, teleudstyrsproducenterne.

Ibsen Photonics har udviklet og producerer såkaldte fasemasker, der blandt andet indgår i de udstyr, som styrer datatrafikken på optiske telenetværk.

- Vi havde to valg, da telemarkedet var nede, at lægge os til at dø eller tilpasse os markedet og fokusere på noget andet, siger administrerende direktør Torben Jacobsen til Erhvervsbladet.

Det er den samme teknologi og de samme patenter, der ligger til grund for de nye produkter, som i årets første måneder har givet ordrer, der dækker hele årets budget.

Investeringsdirektør Steffen Thomsen fra ventureselskabet 3i fortæller, at Ibsen Photonics med kapitalforhøjelsen nu er gældfrit og har kontanter til tre års drift.

Han mener, at komponenter til telenetværk på længere sigt vil udgøre 50 til 75 procent af omsætningen, når markedet først vender.

- Man har bevidst forsøgt at finde nye applikationer for teknologien uden for telemarkedet. Men vi tror, at markedet så småt begynder at ændre sig, og hvis telecom kommer tilbage, kan man hurtigt geare op igen, fortæller Steffen Thomsen.

Ibsen Photonics havde på et tidspunkt over 70 ansatte, men det er nu skåret til 16 medarbejdere.

Selskabet blev stiftet under navnet Ibsen Micro Structures i 1992. Bag det stod af en af pionererne inden for optisk datatransmission, Per Ibsen fra Danmarks Tekniske Universitet. I 2000 blev det solgt for omkring 650 millioner kroner til den amerikanske teleproducent ADC.

Telebranchens kollaps og dotcom-krisen ramte selskabet hårdt, og blot et år senere besluttede ADC sig til at lukke i Danmark. Derfor gik de to ventureselskaber Danmark og Dansk Kapitalanlæg sammen og skød hver 40 millioner kroner ind for at redde selskabet og købe det tilbage fra ADC.

Steffen Thomsen fra ventureselskabet 3i fortæller, at den nye kapitalforhøjelse ikke rykker synderligt ved ejerandelene i Ibsen Photonics, fordi de ansatte gennem aktieoptioner har udsigt til også at øge deres del af virksomheden.

Læses lige nu

    Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Sikkerhed | København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    20. januar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

    Burak Cavusoglu

    Netip A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse