Kære Computerworld.dk-læser: Lad os starte på en frisk

Computerworld.dk sadler om med overskrifter og artikler. Se her hvad du kan forvente at læse om i fremtiden.

Artikel top billede

Du kender det godt: Af og til bliver man grebet af en god idé, og så kører det bare derudaf.

Ideen virkede god, dengang du fik den. Men i bagklogskabens ulideligt klare lys er det ikke alle ideer, som i dag er lige så gode. I stedet endte man nede i en blindgyde sammen med Amanda, Polsag, Rejsekortet og italienske togleverandører.

Sådan er det også på Computerworld.

De seneste par år har vi kørt en aggressiv linje i vores overskrifter på hjemmesiden for at få dig til at klikke. Vi har delt vores artikler op over flere sider, og vi har måske været mere nyhedsfokuserede, end godt er.

Vi elsker stadig hvert eneste klik og hver eneste læser, fordi det bekræfter os i, at en artikel er værd at læse.

Men man kan gå for langt. Så må man gå tilbage og gøre det endnu bedre. Det er det, vi er i gang med.

Det er derfor, du den seneste uge har kunnet læse grundige analyser af mulige fusioner på telemarkedet i Danmark, om hvorfor Microsoft ikke kan sælge Windows Phone-telefoner på det danske marked, og om hvordan du får den vigtige https-kryptering på din hjemmeside.

Det er alt sammen unikke artikler fyldt med viden, holdninger og overblik - og sammen med en solid nyhedsdækning er det den vej, som Computerworld fremover vil gå.

Vores opgave på redaktionen er derfor helt klar: Vi skal finde de spændende, vigtige, sjove, interessante og vedkommende historier om it, magten, pengene, æren - og ikke mindst menneskerne - og servere dem for dig på en måde, som er værd at læse.

Det er vi allerede i gang med, og vi er rigtigt stolte af resultaterne indtil videre. Så lad os starte forfra. Velkommen til det nye, mere eftertænksomme, vedkommende, analyserende og læsevenlige Computerworld.

Læs også interviewet med mig om den redaktionelle ændring på Journalisten.dk: http://bit.ly/1qbhTd7

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    AI/Data Engineer

    Københavnsområdet

    JP/Politikens Hus

    Klient Tekniker

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura