Kære Computerworld.dk-læser: Lad os starte på en frisk

Computerworld.dk sadler om med overskrifter og artikler. Se her hvad du kan forvente at læse om i fremtiden.

Artikel top billede

Du kender det godt: Af og til bliver man grebet af en god idé, og så kører det bare derudaf.

Ideen virkede god, dengang du fik den. Men i bagklogskabens ulideligt klare lys er det ikke alle ideer, som i dag er lige så gode. I stedet endte man nede i en blindgyde sammen med Amanda, Polsag, Rejsekortet og italienske togleverandører.

Sådan er det også på Computerworld.

De seneste par år har vi kørt en aggressiv linje i vores overskrifter på hjemmesiden for at få dig til at klikke. Vi har delt vores artikler op over flere sider, og vi har måske været mere nyhedsfokuserede, end godt er.

Vi elsker stadig hvert eneste klik og hver eneste læser, fordi det bekræfter os i, at en artikel er værd at læse.

Men man kan gå for langt. Så må man gå tilbage og gøre det endnu bedre. Det er det, vi er i gang med.

Det er derfor, du den seneste uge har kunnet læse grundige analyser af mulige fusioner på telemarkedet i Danmark, om hvorfor Microsoft ikke kan sælge Windows Phone-telefoner på det danske marked, og om hvordan du får den vigtige https-kryptering på din hjemmeside.

Det er alt sammen unikke artikler fyldt med viden, holdninger og overblik - og sammen med en solid nyhedsdækning er det den vej, som Computerworld fremover vil gå.

Vores opgave på redaktionen er derfor helt klar: Vi skal finde de spændende, vigtige, sjove, interessante og vedkommende historier om it, magten, pengene, æren - og ikke mindst menneskerne - og servere dem for dig på en måde, som er værd at læse.

Det er vi allerede i gang med, og vi er rigtigt stolte af resultaterne indtil videre. Så lad os starte forfra. Velkommen til det nye, mere eftertænksomme, vedkommende, analyserende og læsevenlige Computerworld.

Læs også interviewet med mig om den redaktionelle ændring på Journalisten.dk: http://bit.ly/1qbhTd7

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura