Alvorlig sårbarhed opdaget: Kan ramme Linux, Unix og Mac OS X

En alvorlig sårbarhed, der sammenlignes med Heartbleed, er spottet. Hullet bør lappes med det samme, lyder rådet fra sikkerhedseksperter.

Artikel top billede

En kritisk sårbarhed er opdaget i det meget anvendte værktøj Bash, der findes i både Linux- og Unix-distributioner og i Apples Mac OS X.

Det skriver sikkerhedssitet Threatpost, der kan fortælle at administratorer opfordres til at lappe hullet med det samme.

Kriminelle kan nemlig udnytte sårbarheden til at foretage et fjernangreb med onsindet kode via den Bash-shell, der findes i systemerne. 

"Det er super simpelt, og alle versioner af Bash af sårbare," udtaler Josh Bressers, der er chef hos Red Hat, til Threatpost.

Red Hat har allerede udsendt opdateringer til sine Linux-distributioner, og man gør klogt i at få dem rullet ud, lyder anbefalingen.  

"Der er en masse ting, der kalder Bash, og jeg vil godt vædde med, at der er ting i de fleste miljøer, der kalder Bash, uden at de ved af det," udtaler Josh Bressers.

Flere steder på nettet debatteres det, om helt almindelige Mac-brugere bør frygte Bash-sårbarheden. Apple har endnu ikke udsendt nogen opdatering eller information om Bash-sårbarheden.   

Sammenligner med Heartbleed

Danske CSIS advarer også om sårbarheden, der ifølge virksomheden ikke bare kan findes populære operativsystemer og softwarepakker, men også i flere embedded devices og trådløse routere.

"Der er fundet en ekstremt alvorlig fejl i måden, hvorpå Bash under UNIX/Linux evaluerer særligt udformede variabler. En angriber kan fra et eksternt ståsted misbruge dette til at omgå restriktioner og afvikle shell kommandoer på et sårbart system," skriver CSIS.

"Et større antal services og applikationer samt Debian og andre Linux distributioner, er sårbare overfor eksterne angreb og er i risiko for komplet systemkompromittering," lyder det videre.

"Sårbarheden har en grad af alvor, som kaster den ud i næsten samme kategori som Heartbleed." 

"Den har fået tildelt CVE-ID: CVE-2014-6271 ("remote code execution through bash") og optræder i svært mange services og applikationer. Den er tilmed triviel at misbruge. Der er allerede Proof of Concept (PoC) kode i omløb, hvilket bringer denne sårbarhed i klassen "svært kritisk"."

CSIS anbefaler også, at man patcher med det samme eller som minimum erstatter Bash med en anden shell.



Læs også:

Værd at vide om Heartbleed: Fem ting der kan hjælpe dig

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

    Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

    Sikkerhed | København S

    Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

    Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

    Sikkerhed | København

    Identity Festival 2026 - København

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS