Dommer: Fildeling er lovligt i Canada

Antipiraterne i Canada blev afvist af en dommer i landsretten, da de i går forsøgte at få udleveret navne og adresse på 29 personer, der har brugt fildelingstjenester til at sprede musik. Fildeling er lovligt i Canada, konkluderede dommeren. Canada er et af fire lande i den højt profilerede antipiratkampagne, som Danmark for tiden deltager i.

Fildeling er lovligt i Canada, og den canadiske musikindustri kan derfor ikke bruge landets retssystem til at få udleveret navne på 29 personer, som har delt musik over nettet.

Det konkluderede en canadisk landsretsdommer i går, da den canadiske musikindustri forsøgte at få dommerkendelser mod de 29 fildelere, skriver Canadas største dagblad, The Globe and Mail.

Canada er et af fire lande i den antipiratkampagne, som Danmark også deltager i.

Første skridt i kampen mod musikpirater er at gå til domstolene og få en dommerkendelse, som kan bruges til at få internetudbyderne til at udlevere navne og adresser, der svarer til de IP-adresser, antipiraterne har fundet på nettet.

Den danske antipiratgruppe har hidtil fået medhold i samtlige begæringer om udlevering af navn og adresse, men i Canada må musikindustrien sandsynligvis opgive at retsforfølge fildelerne efter gårsdagens kendelse.

Debatten om fildeling begyndte i Canada allerede i december, da det canadiske råd for ophavsret fandt frem til, at det er lovligt at downloade musik fra nettet, men ikke nødvendigvis at uploade det til andre.

Den afgørelse fulgte dommer Konrad von Finckenstein op på i gårsdagens kendelse, da han fandt frem til, at det ikke er en krænkelse af ophavsretten at downloade en sang eller gøre den tilgængelig via fildelingstjenester.

- At placere en kopi i et delt bibliotek på en computer, hvor den kopi kan tilgås via en fildelingstjeneste, er ikke det samme som distribution. Hvis der skal være tale om distribution, skal der være en aktiv handling fra ejeren af det delte bibliotek såsom at udsende kopier eller annoncere, at de er tilgængelige for kopiering, skrev han.

Domstolene har stor magt i Canada, hvor de i langt højere grad end i Danmark bliver brugt som prøveklude for, hvordan lovgivningen skal tolkes.

Den canadiske musikindustris brancheorganisation har tænkt sig at anke kendelsen til en højere retsinstans.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT