Deltag i afstemning: Har du adgang til "forbudte data" på din arbejdsplads?

International undersøgelse afslører, at alt for mange medarbejdere har adgang til data, som de slet ikke burde have adgang til. Deltag i en anonym afstemning om, hvordan det her ud på din arbejdsplads.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

71 procent af respondenterne i en ny undersøgelse fra Ponemon Institute siger, at de har adgang til for mange fortrolige virksomhedsdata.

54 procent siger, at denne form for adgang finder sted meget ofte eller ofte.

"Medarbejderne er vidne til en mangel på kontrol af filadgangen og brugen af virksomheds-data," skriver Ponemon blandt andet i rapporten.

2.276 medarbejdere fra virksomheder i USA og Europa har deltaget i undersøgelsen, og de kommer fra eksempelvis salgsafdelingen, økonomiafdelingen, it-afdelingen og forretningsenhederne.

"På trods af overfloden af databrud, der påvirker alle virksomheder, er it-afdelingen og slutbrugerne generelt enige om, at medarbejdere ofte har adgang til en masse følsomme data, som de ikke har brug for at have adgang til," lyder det i Ponemon-rapporten.

Sådan behøver det ikke at være

Der findes mange måder at beskytte data på, så man hindrer, at de - forsætligt eller ej - havner i de forkerte hænder via en medarbejder.

Det er alt lige fra godkendelsesprocedurer og almindeligt arbejde med forskellige adgangsniveauer til data til konkrete it-løsninger, der styrer, om man eksempelvis kan kopiere data ned på en USB-stick eller maile informationerne til folk uden for huset.

Et andet opsigtsvækkende resultat fra den internationale undersøgelse er dog, at det kun er 48 procent af it-medarbejderne i virksomhederne, der kan svare ja til spørgsmålet: "Min organisation håndhæver konsekvent sikkerheds-politikker, der relaterer til brug af og adgang til virksomheds-data."

For vidtrækkende adgang til kritiske og følsomme data og for dårlig kontrol med, hvem der tilgår hvad, er en sikkerhedsudfordring, som ikke kun er relevant i det store udland.

Her i Danmark har vi blandt andet haft skandale-sagen med tys tys-kilden, der udleverede fortrolige data om de kendtes Dankort-transaktioner til Se og Hør.

Deltag i afstemning

Men hvordan ser situationen egentlig generelt ud på de danske arbejdspladser?

Det vil vi gerne have et bud på, og et af de steder, man kan få et indblik i situationen, er ved at spørge dig, kære læser.

Så deltag gerne i nedenstående - anonyme - afstemning.

Føj også gerne kommenatrer til i debatten, hvis du mener, at der mangler nuancer, eller hvis du selv har gode råd til, hvordan man mindsker risikoen for interne data-lækager.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra QNAP

    En QNAP NAS-løsning sikrer fuldt ejerskab over dine mest værdifulde aktiver – dine data

    En NAS-løsning er vigtigere end nogensinde, fordi den tilbyder et alternativ til abonnementer, GDPR-bekymringer og begrænsninger ved cloudlagring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS