Forskere slår fast: Du får abstinenser uden din smartphone

Synes du også, at det ubehageligt, når du har glemt din telefon? Du er ikke den eneste.

Artikel top billede

(Foto: Lars Jacobsen)

Der er måske noget om det, når folk taler om, at de er afhængige af deres smartphones.

En ny forskningsundersøgelse fra University of Missouri viser i hvert fald, at smartphone-brugere får, hvad vi med lidt god vilje kan kalde for "smartphone-abstinenser", når de adskilles fra deres højtelskede dims. 

Ifølge undersøgelsen kan adskillelse fra telefonen have alvorlig indvirkning på en smartphone-brugers psyke. 

Bliver dårligere til problemløsning

Forsøgspersonerne i undersøgelsen udviste mere uro, fik højere puls og blodtryk og var signifikant dårligere til problemløsning, når de fik frataget deres telefoner.

Ifølge forskerne er det tegn på, at smartphonen er i stand til at blive en forlængelse af "os selv". Det betyder, at vi med forskernes ord "kan ende i en negativ psykologisk tilstand", når telefonen befinder sig langt væk fra os.

Forskerne anbefaler derfor, at vi har vores telefoner med os, når vi skal udføre prøver, deltage i møde eller løse vigtige arbejdsopgaver. Ellers løber vi ifølge forskerne risikoen for, at opgaven får et uønsket resultat.

Troede de skulle teste blodtryksmåler

Undersøgelsen fra University of Missouri baserer sig på et forsøg, der er udført på i alt 40 forsøgspersoner, der alle var iPhone-brugere.

Deltagerne i undersøgelsen fik at vide, at de skulle teste en ny trådløs blodtryksmåler og blev herefter parkeret foran en computer i en kontorbås, hvor de blev sat til at gennemføre en række problemløsnings-opgaver. 

Først skulle de udføre opgaverne med deres iPhone inden for rækkevidde, og bagefter blev telefonen fjernet med en forklaring om, at bluetooth-forbindelsen forstyrrede målingerne.

Undgå forstyrrelser fra telefonen

Selvom undersøgelsen viser, at vi bliver dårligere til at udføre en række arbejdsopgaver, når vi ikke har vores smartphones i nærheden, så kan en del læsere sikkert også nikke genkende til, at telefonen i sig selv kan udgøre en distraktion.

Derfor har Computerworld samlet en liste med fire god råd til, hvordan du slipper for forstyrrelser fra din telefon.

Den kan du læse her: 

Fire gode råd: Slip for forstyrrelser på din telefon

Læs også:
Hallo dovne: Her er fem tip til at arbejde mere effektivt

Hjerne-Madsen: Derfor skal du høre Spotify på arbejdet

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,