Om en generation eller to sidder de og griner af vores blinde tro på at it løser alt

Jeg elsker it. Men den blinde tro på, at hvis bare vi sætter strøm til, så bliver alting meget bedre driver mig til vanvid.

Artikel top billede

Kender du en Lightburn Zeta Sedan? Nej? Det er ellers en innovativ australsk bil fra 1963.

Har man arbejdet længe nok med teknologi, så ved man, at "innovativ" kan betyde mange ting.

I det her tilfælde betyder det, at du skal putte din tegnebog tilbage i lommen og skynde dig så langt væk fra sælgeren som muligt.

Altså medmindre du tænder på ideen om at have benzintanken monteret under instrumentbrættet, intet bakgear og kun to døre.

Ved lanceringen slog producenten på bilens sikkerhed. Blandt andet kunne børn sikkert opholde sig bag i bilen uden risiko for at falde ud.

Ingen bagklap og vinduerne kunne ikke åbnes

Desværre stammede lige den feature fra det faktum, at bilen ikke havde en bagklap eller vinduer, som kunne åbnes - i stedet skulle al bagage ind gennem de meget små fordøre, hen over bagsædet for til sidst at havne i bagagerummet.

Har jeg nævnt, at da Zeta'en endelig kom på markedet i Australien, skete det samtidig med den ikoniske Mini? - som kostede blot 100 dollar mere.

Men som til gengæld havde en bagklap. Og en benzintank, som ikke var placeret 40 centimeter fra dit ansigt.

Andre innovative løsninger, vi er sparet for, er Ford Nucleon, som skulle have været drevet af en lille atomreaktor.

Tænk over det næste gang, du bandende sidder i kø på grund af et uheld - med en Nucleon havde uheldet udraderet hele nabolaget. I 1.000 år.

Men det er alt for nemt at grine af fortidens synder, mærkelige frisurer, kiksede tøjstil og ideer om fremtidens - atomdrevne - teknologier.

Om en generation eller to sidder der også nogle og griner af os og vores verden.

En af de ting, de for alvor vil grine af, er vores selvsikre tro på, at alting bliver bedre, bare vi blindt anvender it.

De vil - forhåbentligt - for alvor få et sundt grin ud af Københavns Kommunes satsning på en app, som skulle få borgere til at indrapportere diskrimination. En app, som har fået 176 rapporteringer, men som har kostet over en million kroner at udvikle.

Ud over at give vores efterkommere noget at grine af, ligesom vi smiler af forgående generationer, kan Københavns Kommunes app-eventyr forhåbentlig anvendes som skrækeksempel på, hvad der sker, når man kun tænker it - og ikke tænker mennesker og adfærd eller forretning med fra starten.

Heldigvis er lektien ved at blive lært flere steder.

I morgen flyver jeg til London for at høre et stort it-firmas vision for, hvordan vi kontormus kommer til at anvende it i fremtiden. Hvad lederen af firmaets udviklingsafdeling er uddannet som? Hun er antropolog.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

    Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S