Kameratelefoner stormer frem i Danmark

Der er solgt flere mobiltelefoner med indbygget kamera i årets tre første måneder, end der blev solgt hele sidste år i Danmark. I alt forventer producenterne, at der i år bliver langet 1,6 millioner mobiltelefoner over disken, hvilket svarer til niveauet sidste år.

Antallet af danskere, der har et kamera i deres mobiltelefon, vokser stærkt, efter der i årets første tre måneder er solgt lige så mange kameratelefoner som hele sidste år.

Det viser en prognose fra IT-Brancheforeningen, der organiserer de største producenter af mobiltelefoner på det danske marked.

Prognosen er blandt andet udarbejdet på baggrund af tal fra Nokia, Sony Ericsson og Motorola.

Allerede sidste år forudså foreningen en forskydning over mod mere avancerede mobiltelefoner med farveskærme, billedbeskeder og indbyggede kameraer.

- Kunderne køber telefoner med stor funktionalitet. Der er farver på skærmen, mulighed for billedbesked og download af spil på langt de fleste telefoner, der i dag går over disken, siger Jakob Lyngsø, direktør for IT-Brancheforeningen.

Forbud mod kameraer

Udbredelsen af mobiltelefoner med indbygget kamera har i de seneste måneder været i fokus på flere danske og svenske folkeskoler, hvor de er stødt på forbud, fordi kameraerne er blevet brugt som led i mobning eller til at tage billeder af elever, mens de var i bad.

Københavns kultur- og sportscenter DGI Byen har tidligere udtalt, at man vil afvente udbredelsen af kameratelefoner, før man skrider ind over brugen af for dem.

Ifølge analysefirmaet Strategy Analytics havde hver sjette mobiltelefon, der blev solgt sidste år, indbygget kamera, og det var næsten en femdobling i forhold til 2002. Dermed overhalede kameratelefonerne ifølge analysefirmaet de gængse digitale kameraer i salgstal.

I alt blev der i Danmark i første kvartal solgt lige så mange mobiltelefoner som i første kvartal sidste år, og producenterne forventer derfor, at danskerne igen i år vil købe omkring 1,6 millioner mobiltelefoner.

Ifølge IT- og Telestyrelsen havde næsten ni ud af ti danskere sidste år et mobilabonnement.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job