Antallet af danskere, der har et kamera i deres mobiltelefon, vokser stærkt, efter der i årets første tre måneder er solgt lige så mange kameratelefoner som hele sidste år.
Det viser en prognose fra IT-Brancheforeningen, der organiserer de største producenter af mobiltelefoner på det danske marked.
Prognosen er blandt andet udarbejdet på baggrund af tal fra Nokia, Sony Ericsson og Motorola.
Allerede sidste år forudså foreningen en forskydning over mod mere avancerede mobiltelefoner med farveskærme, billedbeskeder og indbyggede kameraer.
- Kunderne køber telefoner med stor funktionalitet. Der er farver på skærmen, mulighed for billedbesked og download af spil på langt de fleste telefoner, der i dag går over disken, siger Jakob Lyngsø, direktør for IT-Brancheforeningen.
Forbud mod kameraer
Udbredelsen af mobiltelefoner med indbygget kamera har i de seneste måneder været i fokus på flere danske og svenske folkeskoler, hvor de er stødt på forbud, fordi kameraerne er blevet brugt som led i mobning eller til at tage billeder af elever, mens de var i bad.
Københavns kultur- og sportscenter DGI Byen har tidligere udtalt, at man vil afvente udbredelsen af kameratelefoner, før man skrider ind over brugen af for dem.
Ifølge analysefirmaet Strategy Analytics havde hver sjette mobiltelefon, der blev solgt sidste år, indbygget kamera, og det var næsten en femdobling i forhold til 2002. Dermed overhalede kameratelefonerne ifølge analysefirmaet de gængse digitale kameraer i salgstal.
I alt blev der i Danmark i første kvartal solgt lige så mange mobiltelefoner som i første kvartal sidste år, og producenterne forventer derfor, at danskerne igen i år vil købe omkring 1,6 millioner mobiltelefoner.
Ifølge IT- og Telestyrelsen havde næsten ni ud af ti danskere sidste år et mobilabonnement.