Kåret ved Mobile World Congres: Her er verdens to bedste telefoner

Ved Mobile World Congres gives der altid et hav af priser, både for produkter på messen, men også for produkter fra året før. Og her er de to bedste telefoner for 2014 fundet.

Artikel top billede

Og verdens to bedste telefoner er: (Stor trommevirvel)

Apples iPhone 6 og LG G3.

Ved årets Mobile World Congres har GSMA, sammenslutningen af teleoperatører verden over, som står bag MWC, gennemført de årlige prisudgivelser af produkter fra MWC.

Heriblandt blev der også udgivet en pris for 2014, nemlig 'Bedste telefon.'

Og den faldt altså på to telefoner i år: iPhonen og LG's topmodel. 

Ydeevne og oplevelse

Juryen bag prisen fortæller om valget, "at iPhone 6 har gennemgået en stor mængde forbedringer, og at ydeevne og oplevelse stadig usammenlignelig på forbrugermarkedet".

Samtidig får LG G3 af vide, at "LG G3 er en smukt designet telefon til en acceptabel pris, og at skærmen giver den bedste oplevelse til dato."

Husk på, at dette er telefoner fra sidste år, og derfor er helt nye telefoner såsom HTC One (M9) og Samsung Galaxy S6 ikke taget med i overvejelserne. 

Samsung Galaxy S6 Edge vandt dog årets bedste mobiltelefon fra MWC 2015.

Også andre kendte produkter vandt flotte priser fra GSMA. 

Således vandt Microsofts Surface Pro 3 prisen for bedste tablet i 2015, og slog altså den ellers altid populære iPad. 

Motorola vandt prisen for bedste billige smartphone med sin Moro E-telefon.

Læs også: Stort galleri: Her er de fede nyheder fra Mobile World Congres

Læses lige nu

    IT-Forsyningen I/S

    Leder af serverteam

    Københavnsområdet

    Aller Media A/S

    Salesforce Administrator & Application Specialist

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Vendor Security Compliance Lead

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S