Kåret ved Mobile World Congres: Her er verdens to bedste telefoner

Ved Mobile World Congres gives der altid et hav af priser, både for produkter på messen, men også for produkter fra året før. Og her er de to bedste telefoner for 2014 fundet.

Artikel top billede

Og verdens to bedste telefoner er: (Stor trommevirvel)

Apples iPhone 6 og LG G3.

Ved årets Mobile World Congres har GSMA, sammenslutningen af teleoperatører verden over, som står bag MWC, gennemført de årlige prisudgivelser af produkter fra MWC.

Heriblandt blev der også udgivet en pris for 2014, nemlig 'Bedste telefon.'

Og den faldt altså på to telefoner i år: iPhonen og LG's topmodel. 

Ydeevne og oplevelse

Juryen bag prisen fortæller om valget, "at iPhone 6 har gennemgået en stor mængde forbedringer, og at ydeevne og oplevelse stadig usammenlignelig på forbrugermarkedet".

Samtidig får LG G3 af vide, at "LG G3 er en smukt designet telefon til en acceptabel pris, og at skærmen giver den bedste oplevelse til dato."

Husk på, at dette er telefoner fra sidste år, og derfor er helt nye telefoner såsom HTC One (M9) og Samsung Galaxy S6 ikke taget med i overvejelserne. 

Samsung Galaxy S6 Edge vandt dog årets bedste mobiltelefon fra MWC 2015.

Også andre kendte produkter vandt flotte priser fra GSMA. 

Således vandt Microsofts Surface Pro 3 prisen for bedste tablet i 2015, og slog altså den ellers altid populære iPad. 

Motorola vandt prisen for bedste billige smartphone med sin Moro E-telefon.

Læs også: Stort galleri: Her er de fede nyheder fra Mobile World Congres

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job