Kåret ved Mobile World Congres: Her er verdens to bedste telefoner

Ved Mobile World Congres gives der altid et hav af priser, både for produkter på messen, men også for produkter fra året før. Og her er de to bedste telefoner for 2014 fundet.

Artikel top billede

Og verdens to bedste telefoner er: (Stor trommevirvel)

Apples iPhone 6 og LG G3.

Ved årets Mobile World Congres har GSMA, sammenslutningen af teleoperatører verden over, som står bag MWC, gennemført de årlige prisudgivelser af produkter fra MWC.

Heriblandt blev der også udgivet en pris for 2014, nemlig 'Bedste telefon.'

Og den faldt altså på to telefoner i år: iPhonen og LG's topmodel. 

Ydeevne og oplevelse

Juryen bag prisen fortæller om valget, "at iPhone 6 har gennemgået en stor mængde forbedringer, og at ydeevne og oplevelse stadig usammenlignelig på forbrugermarkedet".

Samtidig får LG G3 af vide, at "LG G3 er en smukt designet telefon til en acceptabel pris, og at skærmen giver den bedste oplevelse til dato."

Husk på, at dette er telefoner fra sidste år, og derfor er helt nye telefoner såsom HTC One (M9) og Samsung Galaxy S6 ikke taget med i overvejelserne. 

Samsung Galaxy S6 Edge vandt dog årets bedste mobiltelefon fra MWC 2015.

Også andre kendte produkter vandt flotte priser fra GSMA. 

Således vandt Microsofts Surface Pro 3 prisen for bedste tablet i 2015, og slog altså den ellers altid populære iPad. 

Motorola vandt prisen for bedste billige smartphone med sin Moro E-telefon.

Læs også: Stort galleri: Her er de fede nyheder fra Mobile World Congres

KMD A/S

Frontend-udvikler

Københavnsområdet

Patent- og Varemærkestyrelsen

Softwareudvikler

Københavnsområdet

Styrelsen for Danmarks Fængsler

Incident og problem manager

Københavnsområdet

Event: Computerworld Cloud & AI Festival

Digital transformation | Ballerup

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S