Kåret ved Mobile World Congres: Her er verdens to bedste telefoner

Ved Mobile World Congres gives der altid et hav af priser, både for produkter på messen, men også for produkter fra året før. Og her er de to bedste telefoner for 2014 fundet.

Artikel top billede

Og verdens to bedste telefoner er: (Stor trommevirvel)

Apples iPhone 6 og LG G3.

Ved årets Mobile World Congres har GSMA, sammenslutningen af teleoperatører verden over, som står bag MWC, gennemført de årlige prisudgivelser af produkter fra MWC.

Heriblandt blev der også udgivet en pris for 2014, nemlig 'Bedste telefon.'

Og den faldt altså på to telefoner i år: iPhonen og LG's topmodel. 

Ydeevne og oplevelse

Juryen bag prisen fortæller om valget, "at iPhone 6 har gennemgået en stor mængde forbedringer, og at ydeevne og oplevelse stadig usammenlignelig på forbrugermarkedet".

Samtidig får LG G3 af vide, at "LG G3 er en smukt designet telefon til en acceptabel pris, og at skærmen giver den bedste oplevelse til dato."

Husk på, at dette er telefoner fra sidste år, og derfor er helt nye telefoner såsom HTC One (M9) og Samsung Galaxy S6 ikke taget med i overvejelserne. 

Samsung Galaxy S6 Edge vandt dog årets bedste mobiltelefon fra MWC 2015.

Også andre kendte produkter vandt flotte priser fra GSMA. 

Således vandt Microsofts Surface Pro 3 prisen for bedste tablet i 2015, og slog altså den ellers altid populære iPad. 

Motorola vandt prisen for bedste billige smartphone med sin Moro E-telefon.

Læs også: Stort galleri: Her er de fede nyheder fra Mobile World Congres

Annonceindlæg fra Edora

Dansk cloud flyttes hen, hvor den grønne strøm produceres

I stedet for at belaste elnettet med store datacentre vil Edora placere datacentre i energiparkerne.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job