Samsung præsenterer den nye Samsung Galaxy S6 - og S6 Edge

Samsung har netop offentliggjort de nyeste Galaxy-telefoner lige før årets Mobile World Congres. Og den ene telefon har en skærm, der buer på begge sider.

Artikel top billede

Mobile World Congres, Barcelona. Der har været rigtigt mange lækkede informationer om de kommende Samsung-telfoner, og Samsung har også selv forsøgt at lave sjov med de mange rygter, som har floreret.

Men nu er det slut med rygter, for Samsung har annonceret efterfølgeren i Galaxy-rækken.

Eller rettere sagt: Efterfølgerne.

Det bliver to efterfølgere: Samsung Galaxy S6 og Samsung Galaxy S6 Egde vil sammen med HTC's nye HTC One M9 sætte standarden for flagskibstelefonerne med Android.

Samsung  S6
Samsung S6 er den reelle efterfølger til Samsungs række af Galaxy-flagskibstelefoner. Telefonen har 5,1 Quad HD superAMOLED, 577 PPI, hvilket er 77 procent flere pixels end sidste års S5, omkranset af metal.

Yep. Samsung ser ud til at være gået helt fra plastikken på topmodellerne. Det blev i hvert fald nævnt utallige gange under fremvisningen.

Designet er nyt i forhold til tidligere modeller, hvor især S4 og S5 meget lignede hinanden. Bagsiden er ikke længere af plastik, skærmen beskyttes af Corning Gorilla Glass 4, og metallet er 50 procent stærkere end "andre" flagskibstelefoner - hvilket på scenen blev fortalt efterfulgt af en "denne telefon vil ikke kunne bøjes"-joke.

Indeni finder du en Exynos 64bit 14nm-prosessor bygget af Samsung selv. 20 procent bedre og 35 procent mere batterivenlig end den 35 nm processor som sidder i sidste års S5-model.

Galaxy S6 Egde
Der er ikke kun én version af S6. Også en S6 Edge blev lanceret, og kanterne har fået inspiration fra sidste års Note 4 Edge, da begge sider er buede.

Kanterne kan tildeles bestemte personer, så telefonen lyser grønt op , hvis kæresten ringer, rød hvis chefen ringer eller blå, hvis din mor ringer. Det virker til, at Samsung har formået at give den buede skærm en funktion, der ikke er helt ubrugelig.

Kameraet på begge telefoner er et 16 megapixel, F1,9, OIS linse på bagsiden og 5 megapixel med ligeledes F1,9 linse.

Telefonen bliver sat til salg i Danmark den 11. april, og kommer i størrelserne 32 gigabyte, 64 gigabyte eller 128 gigabyte.

Læs også: Førstehåndsindtryk: HTC One (M9) er en konservativ, men smuk telefon

Læses lige nu

    Event: SAP Excellence Day 2026

    It-løsninger | Nordhavn

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    24. februar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S