WordPress-angreb betyder at tusindvis af sider er hacket

WordPress er ramt af et voldsomt angreb, hvor tusindvis af sider er blevet hacket. Også danske site er ramt af angrebet.

Artikel top billede

Det populære CMS WordPress har haft det svært i de sidste par dage.

En gruppe it-kriminelle har nemlig kompromitteret flere tusinde WordPress-installationer og injiceret et skadeligt script ind på de ellers helt legitime sider.

Formålet er at sende tilfældige brugere videre til Fiesta Exploitkit, som systematisk misbruger sårbarheder i populære tredjepartsprodukter.

"Den ondsindede kode peger på en stribe domæner oprettet udelukkende med det formål at gennemføre drive-by-angreb. Vi har blokeret flere end 300 domæner for at forhindre exploit-koden i at blive leveret," oplyser sikkerhedsfirmaet CSIS, der advarer om problemet.

Hvilken malware, du forsynes med på uønsket vis, afhænger af, hvilket land du kommer fra.

"Vi har observeret både ransomware og datatyve, som eksempelvis Pony, blive afviklet automatisk ved at misbruge svagheder i Adobe Flash Player, Adobe Reader og Acrobat samt Microsofts Silverlight."

Læs også: Verdens mest udbredte CMS fylder 10 år

Danske sider ramt

Det er ikke kun udenlandske sider, der er blevet ramt af den indsprøjtede kode.

I Danmark, sider med .dk-endelser, er der registreret cirka 45 websteder, der er kompromitteret og anvendes som platform for dette angreb.

Ejerne af de identificerede websider bliver nu underrettet om hackerangrebet.

CSIS forklarer, at antivirusprogrammerne desværre har en lav genkendelsesgrad af exploit og payload, og at opdatering af tredjepartsprogrammer på maskinen giver en mere sikker computer.

Læs mere om WordPress' sikkerhedsproblemer her:

Stort hul i meget udbredt SEO-plugin - millioner af websites i fare

Stort angreb mod WordPress kan skabe super-botnet

Wordpress-stifter: Kildekoden er blevet stjålet

Læses lige nu

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S