Stort angreb mod WordPress kan skabe super-botnet

En bølge af angreb har ramt WordPress-installationer. Det kan være et forsøg på at bygge et nyt gigantisk botnet. Se her, hvad du bør gøre for at sikre dig.

Artikel top billede

Et meget stort antal WordPress-blogs har været under angreb i de sidste dage. Der er tale om et "brute force" angreb mod administrations-siderne, hvor angriberen forsøger at logge sig på med brugernavnet "admin" og tusindvis af forskellige kodeord.

Det ser ud til, at angriberen bruger et botnet med inficerede computere til at ramme Wordpress-installationer. Ifølge HostGator er der registreret angreb fra mere end 90.000 forskellige ip-adresser. Det er computere spredt over hele verden, der er involveret i angrebet, og det tyder også på, at et botnet er involveret.

Målet for angriberen er tilsyneladende at logge ind med administrator-rettigheder for at kunne installere skadelig software og bruge serverne i et helt nyt super-botnet.

CloudFlare skriver, at angriberen bruger et relativt svagt botnet med hjemme-pc'er til at opbygge et meget større netværk af inficerede servere, der så kan bruges i et kommende angreb. Disse større maskiner kan forvolde mere alvorlig skade i et DDoS-angreb (Distributed Denial of Service), fordi de typisk har større båndbredde og kan generere betydelige mængder af trafik.

En lignende taktik blev brugt i et angreb mod amerikanske banker og finansinstitutioner i efteråret 2012.

Det anbefales nu, at alle WordPress-brugere bør ændre deres kodeord, så det overholder de officielle sikkerhedskrav; altså en blanding af små og store bogstaver med specialtegn og en længde på mindst otte tegn.
 
Et andet godt råd er, at man bør bruge WordPress-plugsins som WordFence, der begrænser antallet af mulige login-forsøg.

WordPress har ikke selv en funktion, der sætter en grænse for mængden af login-forsøg. Derfor er det relativt nemt at angribe softwaren med simple scripts, der løber gennem en lang liste med mulige brugernavne og kodeord.

Denne danske blog indeholder en vejledning til, hvordan man kan forbedre sikkerheden i sin WordPress-installation med .htaccess direktiver.

For blogs, der ligger på Wordpress.com, anbefales det at aktivere Two Step Authentication.

Læses lige nu

    KMD A/S

    Senior Full Stack Developer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Projektleder / Technical Delivery Manager – Dataplatform og Digitalt Fundament

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Københavnsområdet

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27. maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse