Fra bro-fiasko til nyansættelser

Norskejede Software Innovation fik et stærkt første kvartal i Danmark, efter at selskabet sidste år fik et større milliontab på en mislykket ordre til Storebæltsbroen. Nu skal der ansættes nye folk, så selskabet er klar til at kæmpe om dyrebare ordrer på dokumenthåndtering til det offentlige i efteråret.

Software Innovations danske afdeling fik i første kvartal et driftsoverskud på fire millioner kroner og har dermed endegyldigt lagt sagen om det mislykkede projekt til Storebælts- og Øresundsbroerne bag sig. Den sag kostede sidste år selskabet et større millionbeløb.

I stedet skal der nu ansættes nye folk, efter at Software Innovation i januar som et af tre firmaer fik rammekontrakten på et dokumenthåndteringssystem til det offentlige, også kaldet FESD.

Det samlede salg for de tre firmaer kan nærme sig milliarder af kroner, og Software Innovation oplevede den første effekt, da Danmarks Statistisk i februar købte systemet ? dog uden om rammekontrakten ? for omkring 4,5 millioner kroner.

Har vendt forretningen

Andre store ordrer i første kvartal kom fra slikproducenten Malacoleaf og Forsvaret og gav hver især cirka 2,7 millioner kroner i kassen.

Det var med til at sikre Software Innovation en omsætning på 20 millioner kroner i Danmark i første kvartal, hvilket er en stigning på 60 procent i forhold til året før.

Samtidig er fastpris-kontrakter med Folketinget og Arbejdsministeriet fortsat blandt det norske selskabs vigtigste indtægtskilder.

- I Danmark har de kæmpet med at tjene penge i et par år, men nu har de virkelig vendt forretningen, så den danske del af organisationen i dette kvartal var den bedste del. Det lader til, at de vil fortsætte, siger den norske koncernchef for Software Innovation, Per Kveim.

Den store prøve i efteråret

Medarbejderstaben blev udvidet med to personer i første kvartal, så der i dag er 79 ansatte i Danmark. De kan se frem til flere nye kollegaer, når de første ordrer på FESD-systemet efter sommerferien kommer i hus.

- Den virkelig test kommer i efteråret, når de første FESD-kontrakter bliver tildelt. Vi er i en vækstperiode i den danske organisation, og vi bliver måske 100 ansatte ved slutningen af året, afhængig af hvor mange ordrer vi får, udtaler Per Kveim.

Dermed er Software Innovation kommet sig helt over den sag, som betød at selskabet blandt andet måtte betale 2,8 millioner i erstatning til A/S Storebælt for ikke at overholde leveringsdatoen på et CRM-system til Storebæltsbroen og Øresundsbroen.

- Det blev afgjort i januar uden for retten, og vi aftalte, at vi ikke udtaler os yderligere om forliget. Det kostede en betydelig mængde penge for os, men på den anden side er det nu historie, og vi lærte en del af det, siger Per Kveim.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Advania Danmark A/S
Hardware, licenser, konsulentydelser

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere