Oracle kan være på vej med helt ny licenstype: Vil indføre fast licenspris

Faste licensafgifter kan blive fremtiden for Oracles kunder, og samtidig firmaets svar på den skærpede konkurrence.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Oracle har været udsat for en del kritik i forbindelse med virksomhedens licens- og revisionssystem.

Læs også: Her er kundernes ærlige mening om Oracle

Specielt Oracles praksis i forbindelse med firmaets database i kombination med virtuelle servere baseret på VMvare og Microsofts virtualiseringsteknologi har givet flere kunder en kraftig hovedpine.

Læs mere om det: Oracle erkender problem med virtualiserings-licenser

Nu skriver flere medier, blandt dem den engelske webside The Register, at der findes en række indicier for, at databasegiganten er i færd med at gøre noget ved den kritik og samtidig gøre noget ved konkurrencen fra blandt andet åbenkildekode-alternativet Postgres.

Løsningen på problemerne hedder ifølge websiden Permanent User License Agreement (PULA), hvor det bliver muligt at betale en fast årlig afgift for ubegrænset produktbrug i al fremtid.

Skal afløse tidsbegrænset adgang

Det er en licensform, der står i kontrast til Unlimited License Agreement, som er et tilbud Oracle benyttede sig af i en årrække, hvor kunden havde en tidsbegrænset - eksempelvis tre til fem år - adgang til produkterne til en fast pris.

Ved udløb skulle kunden så dokumentere det faktiske brug og herefter skabe en aftale med Oracle om produkterne.

Permanent User License Agreement er således en ny licenspraksis fra Oracle, hvor kunderne kan slippe for en startbetaling for at tage et produkt i brug og samtidig sætte en stopper for kostbare licens-overraskelser i forbindelse med senere revisioner.

Med andre ord vil denne licensform gøre Oracle til en fast post på budgettet i stedet for en varierende udgift.

Rygterne siger dog, at aftalen understøttes af et krav om, at firmaet udelukkende skal benytte sig af Oracles produkter, hvilket sender konkurrenterne ud af syne.

Det er dog et åbent spørgsmål om denne praksis er lovlig, skriver Computerworld i Norge.

Ingen kommentar fra Oracle

Oracle i Danmark har ikke lyst til at kommentere sagen.

"I øjeblikket har vi ingen kommentar til rygterne om Permanent User License Agreement," oplyser Martin Ljungström, der er pressemand i Oracle.

Heller ikke moderorganisationen er meddelsom i denne forbindelse.

Både The Register og Computerworlds amerikanske kollegaer har forgæves forsøgt at vride en kommentar ud af Oracle.

Læs mere her: Oracle: Her er den reelle grund til at licens-audits kan ramme så tungt

Kommer nu

The Register henviser til en anonym kilde, der mener at vide, at Permanent User License Agreement vil dukke op i Oracles prislister indenfor en måned.

Ligeledes fortæller Craig Guarente, som er direktør i Palisade Compliance, der er et konsulentfirma med speciale i Oracle-licenser til Computerworld i Amerika

"Vi har allerede set denne licensform hos kunderne. Det er ikke et rygte, Oracle anvender allerede nu modellen blandt sine kunder."

Ifølge ham er det de helt store kunder, der kan drage fordel af licensformen.

"Det bliver næppe billigt at anvende Oracles produkter selv om licensformen ændres," siger Craig Guarente til The Register.

Duncan Jones fra Forrester Research siger til Computerworld i Amerika, "at man skal kontrollere den nye licens grundigt, før man forpligter sig til dette ægteskab med Oracle."

Læs også:
Advarsel fra it-advokat: Sådan forsøger software-firmaerne at malke dine licenser

SAP-brugere nægter at betale for uanvendte licenser

It-advokat: Derfor er alle dine software-licenser så ekstremt indviklede

Fortrolig rapport: Sådan tjekkes dine licenser under licens-audit

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo