TDC og 3 får billige milliardlån af EU

Mens Orange og Teliasonera selv må finde pengene til at bygge 3G-mobilnet i Danmark, har TDC og mobilselskabet 3 fået billige milliardlån fra EU's investeringsbank. Lånene overrasker teleanalytikere, der mener, at de er risikable og ville have gjort mere nytte i Østeuropa.

EU's Europæiske Investeringsbank har besluttet at låne mobilselskabet 3 omkring 1,5 milliarder kroner til at udbygge nettet til 3G-mobiltelefoni i Danmark og Sverige, skriver Børsen.

Lånet gives på favorable vilkår og følger i hælene på et lån på 1,4 milliarder kroner, som TDC har fået til samme formål.

Ifølge Børsen har hverken Teliasonera eller Orange, som ejer de sidste to af i alt fire licenser til 3G-mobiltelefoni i Danmark, søgt om de favorable lån hos Den Europæiske Centralbank.

Det svenske investeringsselskab Investor AB, der ejer 40 procent af Hi3G - selskabet bag 3 - oplyser, at vilkårene for lånene fra centralbanken er mere attraktive, end hvad selskabet kunne have opnået hos private långivere.

Næstformand Sauli Niinistö fra Den Europæiske Centralbank siger til Børsen, at der ikke tidligere er givet lån til udbygning af 3G-mobiltelefoni, men at de nye lån skal fremme konkurrence og innovation i EU.

Det møder kritik fra senioranalytiker Peter Nyborg Moltke fra investeringsbanken Gudme Raaschou.

- Jeg havde mere forventet, at investeringerne ville ligge i de tidligere østeuropæiske lande, som står over for en stor omvæltning i deres telekomindustri, eller i lande, hvor man kan hjælpe med at springe fra et meget dårligt fungerende netværk til dagens standard, siger han til Børsen.

Også teleanalytiker Torben Rune ser med skepsis på lånene, som han anser for at være risikable.

- Det, der overrasker mig mest, er, at selskaberne har fundet nogen, der er villig til at skubbe så store beløb i teknikken på det her tidspunkt. Det er er en meget risikovillig måde at investere sine penge på, for det bør være kendt og ikke overraske nogen, at risikoen ved 3G er ganske stor, lyder hans kommentar til Børsen.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival

Digital transformation | Ballerup

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

Mia Vang Petersen

Norriq Danmark A/S

Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car

Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

Morten Eskildsen

Signifly