"Jeg arbejder på at konstruere computerspil, som lærer af tidligere gennemspilninger og som giver spilleren en ny oplevelse hver gang"

"Jeg arbejder på at konstruere computerspil, som lærer af tidligere gennemspilninger og som giver spilleren en ny oplevelse hver gang"

Artikel top billede

Foto: Sean Reenberg

"Med kunstig intelligens kan man udvikle nye, cool spil, som man aldrig har set før.

Jeg kom selv ind i den akademiske verden og begyndte at studere spil, fordi jeg var interesseret i kunstig intelligens.

Da jeg begyndte at spille computerspil, var jeg meget nysgerrig omkring, hvordan jeg kunne tilføre spillene kunstig intelligens.

For hurtigt blev jeg meget frustreret over, at computerspillene gjorde de samme ting igen og igen uden at tage hensyn til, hvordan jeg opførte mig som spiller.

Eksempelvis kunne man på forhånd regne ud, hvor og hvornår et monster ville dukke op på en bane, fordi det skete hver gang, man nåede det stadie i spillet.

3D-skydespillet Quake har altid fascineret mig, da der her er mange udfordringer med navigation og taktik. Det gælder også Counter Strike, hvor man skal koordinere alting som et hold.

Disse spil er svære for mennesker at blive gode til, men det er endnu sværere for en computer. Den slags computerspil er derfor en ideel test til at bygge kunstig intelligens ind i.

Helt overordnet arbejder jeg på at konstruere computerspil, som lærer af tidligere gennemspilninger og som giver spilleren en ny oplevelse hver gang."

Sebastian Risi, associate professor, Culture and Games-sektionen, IT-Universitetet i København.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologiens frontløbere i en forandringsfyldt verden

    CIO’erne spiller en centrale rolle i at drive moderne virksomheder fremad i en usikker tid.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job