Undersøgte sikkerheden i Samsungs top-smartphone - og fandt masser af sårbarheder

Stor test af sikkerheden i Samsungs Galaxy S6 Edge afslørede 11 sårbarheder, hvoraf en del var alvorlige.

Artikel top billede

"Vi opdagede og rapporterede 11 sikkerhedsproblemer af stor betydning."

Sådan er meldingen fra Googles Project Zero-sikkerhedsteam, efter at det har undersøgt Samsungs populære top-smartphone, Galaxy S6 Edge.

Project Zero skriver, at man ønskede at undersøge, hvordan sikkerheden var i en af de Android-telefoner, som Google ikke selv står bag - og at undersøge, hvor hurtigt sårbarhederne bliver lukket, efter de er afsløret.

"Vi valgte Samsung Galaxy S6 Edge, da det er en ny, high-end device med et højt antal brugere."

I en uge undersøgte sikkerhedsfolkene telefonen på kryds og tværs og fandt altså de 11 sårbarheder.

Her var der problemer

Google fremhæver selv sårbarheden CVE-2015-7888, der gør det muligt for hackere at afvikle en zip-fil på telefonen på en måde, så det rammer styresystemet.

En anden sårbarhed findes i Samsungs email-klient, hvor manglende krav af autentificering eksempelvis kan misbruges af hackere til at videresende brugernes emails til en anden konto.

Samtidig fandt Google tre sårbarheder i drivere på Galaxy S6 Edge.

"Vi rapporterede disse problemer til Samsung hurtigt efter, at vi havde opdaget dem," skriver Google og oplyser, at Samsung har svaret igen med, at otte af de 11 problemer blev løst med selskabets oktober-opdatering til telefonerne.

"Størstedelen af problemerne er løst, men tre vil dog ikke blive lappet før november," skriver Google og hæfter sig ved, at det heldigvis er tre af de mindre alvorlige sikkerhedshuller.

Konklusionen

Konklusionen fra Googles Project Zero lyder:

"En uges undersøgelser viste, at der er et antal svage punkter i Samsung Galaxy S6 Edge."

"I løbet af en uge fandt vi ialt 11 problemer med en alvorlig indflydelse på sikkerheden."

Project Zero roser dog samtidig Samsung for at have reageret relativt hurtigt.

"Størstedelen af hullerne blev lukket på den enhed, vi testede, via en OTA-opdatering indenfor 90 dage, mens tre mindre alvorlige huller endnu ikke er lukket."

"Det er lovende, at de mest alvorlige problemer blev løst og opdateret på enheden i løbet af en rimelig tidsramme."

Læs også:

Test: Samsung Galaxy S6 Edge er en Samsung-telefon, som faktisk er flot - og hurtig

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S